Vyplatí se solární panely pro domácnost

Domácí elektrárna

Energetická soběstačnost je pro mnohé domácnosti snem, který si již dnes mohou splnit. Pravda je ale taková, že ne vždy se musí nákup solárních kolektorů anebo tepelných čerpadel vyplatit. My se podíváme na malé domácí elektrárny a na to, jestli se vyplatí solární panely. Dotovaný výkup je minulostí, nicméně i přesto může být menší domácí elektrárna naprosto skvělou záležitostí. Účinnost takovýchto domácích elektráren je stále vyšší, což představuje jistou motivaci k jejich zakoupení.

Do 10 kW nepotřebujete licenci

V současné době zákonodárci usilovně pracují na novelizaci energetického zákona, která by měla pomoc malým domácím elektrárnám. Na malé energetické zdroje do výkonu 10 kW nebude zapotřebí žádné licence. Díky tomu se solární panely pro domácnost ještě více zpopularizují a prodejci si slibují vysoké zisky. V současnosti mezi nejoblíbenější solární panely na výrobu elektřiny patří ty, které se pohybují výkonově okolo 5 kW.

Kolik elektřiny dokáže vyrobit domácí elektrárna?

Samotný solární panel na střeše dokáže vyrobit až 140 kWh elektřiny na metr čtvereční a rok. Většinou tkví problém pouze v tom, že v momentu, kdy potřebujete v domácnosti minimum elektrické energie, solární panely jí vyrobí největší množství. V létě se setkáme s největším množstvím, a naopak v zimě je energie minimu, a to právě v době studeného počasí, kdy by jí bylo zapotřebí pro ohřev vody v otopné soustavě.

Dotace minulostí

Ceny fotovoltaických článků jsou dlouhodobě nízké a jejich účinnost se několikanásobně zvýšila. I bez dotovaného výkupu tak můžete dosáhnout vcelku solidní návratnosti vaší investice. I přes fakt, že zelené dotace jsou minulostí, je možné elektřinu prodávat zpět distributorům, a to za tržní cenu. Pokud tedy dokáže vaše domácí elektrárna vyrobit nějaké solidní množství, můžete dostat nějaké peníze zpět.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.