Refinancování hypotéky

Vyplatí se refinancování hypotéky? Většinou ano!

Máte hypotéku, příliš vám její stav nevyhovuje a uvažujete o refinancování? Určitě nejste jediní, a to hlavní díky faktu, že se změna financování hypotečního úvěru většinou vyplatí. Tedy alespoň v současné době. Ještě před nějakými deseti lety šly totiž úrokové sazby u hypoték nahoru a bylo by nesmyslné refinancovat hypotéku s úrokem okolo 4 %, když už se nabízely sazby stanovené na 6 %. Dnes je tomu jinak, jelikož se pohybují okolo 2 % a v podstatě neustále, i když už poněkud méně výrazně klesají. My se tedy podíváme na některé důležité aspekty, jež se refinancování hypotéky přímo dotýkají.

Co můžete získat?

V čem může být převod hypotéky výhodný? Tak zejména v získání nižší úrokové sazby, se kterou jsou přímo propojeny pravidelné měsíční splátky. Ty se mohou buď snížit při stávající délce splácení, anebo může dojít k jejich stagnaci či navýšení. Díky tomu se ovšem zkrátí celková doba splácení hypotéky, mnohdy i poměrně markantně. Upravení splátkového kalendáře už bude ryze na vás jako na klientovi dané banky. Stanovíte si jej přesně podle vašich momentálních platebních schopností.

Kdy se raději refinancování vyvarovat?

Ne vždy můžete díky změně financování udělat krok správným směrem. Při nevhodném načasování lze prodělat naprosto zbytečné částky. Před koncem fixace totiž musí klient zaplatit sankční částku. Právě jejím prostřednictvím se logicky bankovní domy chrání pře odhodem svých klientů ke konkurenci. Výše tohoto poplatku se pohybuje v rámci určitého procenta z celkové nedoplacené finanční sumy.

Neberte hned první nabídku!

Podobně jako při koupi různých výrobků nebo služeb byste neměli brát hned první nabídku. Na trhu jsou většinou mnohem výhodnější produkty. Určitě je třeba srovnávat. Často se také bude snažit přijít s adekvátní nabídkou stávající banka, u níž hypotéku máte. Nebude si vás chtít nechat utéct! Výběr je ale ve finále už jen na vás samotných!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *