Vypěstujte vánoční stromek – potřebujete pouze šišku

Šiška

Proč každý rok utrácet peníze za předražené vánoční stromky, když si můžete vytvořit svůj vlastní. Už žádné vybírání ze zaprášených košťat před Vánočními svátky. Vezměte osud svých rodinných Vánoc do svých šikovných rukou, dopřejte si tu možnost a zkuste si svůj krásný vánoční stromek vypěstovat úplně sami, stačí k tomu obyčejná borová šiška. Budete sice muset vydržet nějakou dlouhou (pár let), ale výsledek bude stát za to.

Jak nechat vyrůst stromeček ze šišky?

Pořiďte si šišku ze stromu, který se vám nejvíce líbí. A kterému se dobře daří v našich zeměpisných šířkách. Vyberte mladé, uzavřené šišky. Po vašem příchodu z lesa je položte na list papíru. V teple se otevřou a vypustí semínka. Abyste semínkům pomohli, můžete šiškou každou chvíli zatřást. Jakmile máte semínka připravená, opatrně je zasadíte do květináče naplněného zeminou. Vrchní vrstvou by měl být propustný substrát se směsí písku.

Jak o stromek dlouhodoběji pečovat?

Nyní byste měli dopřát rostlině čas a péči, kterou potřebuje. Umístěte ji na venkovní okno s dostatkem denního světla, zalévejte ji několikrát týdně podle potřeby, ale dávejte pozor, abyste ji nepřelévali, to stromku neprospěje. V případě, že máte pocit, že je příliš mnoho slunce, budete ji muset zalévat z postřikovače.

Borovice
Foto: Pixabay

Jakmile se rostlina rozvine, přesaďte ji do většího květináče, a až bude dostatečně pevná, přesaďte ji do skleníku (a vytvořte tzv. školku) nebo ven. Může to trvat 4 až 5 let, než se sazenice vyvine ve vánoční stromek, ale mezitím ji využijete jako menší, nenápadné vánoční obohacení. A v jiných ročních obdobích je také krásný.

Další možnosti

Semínka šišky můžete lehce zasadit přímo do jiné šišky. Dejte si práci a najděte nějakou větší a otevřenou, vycpěte ji trochou mechu, polovinu zasaďte do substrátu a budete mít pozoruhodnou pokojovou rostlinu. Navíc je to perfektní zábava pro děti. Pro začátek mohou prozkoumat šišky a pak se podílet na výsadbě a následné péči. Získáte tak kus charakteristického kouzla ve vaší domácnosti.

Zdroje info: aazdravi.cz, zahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay