02_para

Výhody a nevýhody čištění párou

Koště, hadr, mop, vysavač… to jsou obvyklé propriety potřebné při úklidu domu či bytu. Trochu zapomenutou a trestuhodně málo používanou je potom parní čistič. Oproti ostatním způsobům úklidu našich bytů a domů má totiž hned několik výhod. Stejně tak má samozřejmě i jisté nevýhody. Pokud jste se doposud s parním čističem dosud nesetkali, je na místě seznámit se s jeho plusy i mínusy. Posuďte sami, zda by se uplatnil i ve vašem bytě.

Výhody parního čističe

Parní čistič je přístroj, který z vody ve svém zásobníku generuje ohřevem páru o teplotě 100°C a vysokém tlaku. Ta je velmi účinná při čištění nejrůznějších povrchů. Použití koneckonců nenajdou pouze v bytě, ale hodí se i v interiéru auta apod.

Velkou výhodou páry je při úklidu fakt, že pára o této teplotě funguje jako desinfekce a ničí bakterie i viry. Pokud daný povrch pouze otíráte – a nezáleží na tom, jak pečlivě – mikroorganismy prostě nezahubíte. Pokud se chcete zbavit i bakterií, musíte po vytírání nebo otření povrchů použít desinfekci. Pára likviduje také alergeny a zabraňuje víření prachu.

Další výhodou čištění párou je samozřejmě jeho účinnost, dokáže vyčistit i odolné či zaschlé skvrny. Kromě toho se pára dostane i do těch nejužších spár, dokáže tak odstranit nečistoty i z míst, odkud by se jinak nedala odstranit. V neposlední řadě jde potom o ekologický a zdravotně nezávadný způsob čištění povrchů, nejdou zde žádné chemikálie, pouze voda.

I přes vysokou teplotu na výstupu je parní čistič bezpečný, pára totiž velmi rychle chladne a již několik centimetrů od výstupu z čističe má zcela bezpečných 40-50°C.

01_para

Foto: Pixabay

Nevýhody parního čističe

I tak skvělý čistící prostředek jako je horká pára má své nevýhody. Předně jde o to, že párou nelze čistit všechny povrchy. Ty, které jsou citlivé na vysoké teploty s ní zkrátka čistit nelze. Typickým příkladem jsou kožené a koženkové sedačky. Páru také nelze používat na voskované povrchy nebo tenké lepené vrstvy.

Druhou nevýhodou parního čističe je samozřejmě vyšší pořizovací cena, zvláště v porovnání s obyčejným hadrem na vytírání.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *