Vyhazujete cibulové slupky? Nedělejte to a využijte je pro sebe i své rostliny

cibule

Pokud při vaření použijete cibuli a slupky následně vyhodíte do koše, tak to nedělejte. Příště je využijte. Poslouží vám i rostlinám. Poradíme, jak využít efektivně slupky od cibule.

O cibuli je známo, že je velmi zdravá. Ale možná nevíte, že i slupky cibule v sobě ukrývají prospěšné látky. Rozhodně by byla škoda toho nevyužít. Příště už slupky nevyhazujte. K čemu vám poslouží?

Hnojivo pro rostliny

Cibulové slupky nevyhazujte. Dejte je do zavařovací sklenice a zalijte je vodou, poté sklenici uzavřete a nechte takto stát 2 dny při pokojové teplotě. Po uplynutí doby uvidíte, že barva vody bude tmavší. Vodu je třeba přecedit do čisté nádoby, aby roztok byl čistý a bez zbytku cibulových slupek. Takto neředěný roztok můžete použít jako hnojivo pro vaše pokojové i venkovní rostliny.

Cibulové slupky proti bolesti v krku

Zajisté víte, jak dokáže bolest v krku potrápit. Jak je nepříjemná a mnohdy brání se pořádně vyspat či normálně fungovat. Není třeba hned vše řešit léky. Mnohem lepší, zdravější a účinnější cestou je využití síly cibulových slupek, respektive výluhu. Je to snadné a účinné. Pouze potřebujete jednu hrst slupek, které dejte do čajového sítka a nechte louhovat v horké vodě cca 20 minut. Sice chuť nic moc, můžete si výluh dochutit citronem či medem. Pokud i přesto nebudete schopni to vypít, tak použijte výluh jako kloktadlo.

cibulové slupky

Foto: Pixabay

Slupky od cibule pomůžou s rýmou i ucpaným nosem

Podzim je ve znamení viróz, mezi které patří rýma. S tím souvisí i ucpaný nos, který dokáže potrápit. Abyste se mohli pořádně vyspat a fungovat, pomůže vám inhalace horké páry, kterou obohatíte o slupky z cibule pro větší a rychlejší účinek. Postup je opět jednoduchý. Potřebujete jednu hrst slupek, které zalijete jedním litrem horké vody. Vše si dejte do větší nádoby, nad kterou se pak nakloňte, přehoďte ručník přes hlavu a inhalujte.

Zdroj: zdravetipy.dobrenoviny.sk, prima-receptar.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12410539/

Náhledové foto: Pixabay