Výběr stropního ventilátoru podle místnosti

Ventilátor

Vzhledem k rostoucím nákladům na energii se stropní ventilátory stávají stále známějším způsobem, jak zvýšit energetickou účinnost domácností. Stropní ventilátory mohou nejen udržet váš domov chladnější v létě – ať už s klimatizací, nebo bez ní – ale mohou také pomoci vašemu domovu zůstat v teple a zajistit tak příjemné klima v chladnějším období.

Při výběru stropního ventilátoru však nejde výhradně o to, najít takový, který bude ladit s vaším stylem. Měli byste také zvážit velikost místnosti, abyste si zaručili, že ventilátor bude schopen odvést svou práci. Tady je, co je třeba vědět.

Jak koupit stropní ventilátor správné velikosti do místnosti

Nejprve si zjistěte čtvereční plochu místnosti, do které plánujete stropní ventilátor zavěsit.

Zjistěte rozměry místnosti

Využijete webovou kalkulačku čtverečních metrů nebo si to spočítejte:

  • Změřte délku místnosti
  • Změřte šířku místnosti
  • Délku vynásobte šířkou a vypočítejte čtvereční plochu místnosti

Hledání ventilátoru se správným rozpětím

Jakmile získáte rozměry místnosti, vyberte stropní ventilátor, který je vhodný svým rozměrem pro daný prostor, na základě rozpětí ventilátoru. Rozpětí stropního ventilátoru je délka mezi špičkou jedné lopatky a špičkou protilehlé lopatky (tj. průměr). V případě, že má ventilátor lichý počet hran, stupeň oddělený od špičky jedné hrany ke středu ventilátoru (rozpětí) v tomto bodě zdvojnásobte dvěma.

Ventilátor 2
Foto: Pixabay

Vyberte stropní ventilátor se správným rozpětím pro danou místnost:

  • Místnosti do 10 čtverečních metrů: Ventilátor s rozpětím 90 cm
  • Místnosti do 20 čtverečních metrů: Rozpětí 100 cm
  • Prostor do 40 čtverečních metrů: Rozpětí 130 cm
  • Prostor větší než 40 čtverečních metrů: Buď jeden 150 /140 cm ventilátor, nebo dva 100 cm ventilátory

V jakémkoli případě – rozměru místnosti nebo ventilátoru se nade vší pochybnost ujistěte, že od zdí je alespoň 45 cm volného prostoru.

Obecně platí

V běžném případě je větší mnohem lepší. Ze stejného důvodu jsou dnešní větrné mlýny tak obrovské a lehká letadla mají tak dlouhá křídla. Potřebujete, aby váš větrák tvořil co největší proud větru, co nejúčinněji a nejnenápadněji, a k tomu jsou nejlepší postupně se otáčející dlouhé hrany.

Ventilátor 3
Foto: Pixabay

Počet hran není až tak zásadní. Zpravidla jsou nejlepší 3, protože potřebujete něco vyváženého (tedy ne 1 hranu), lichý počet z důvodů souvisejících s rezonancí (tedy ne 2 hrany) a co nejméně, abyste omezili turbulence nad hranou. Ale v případě, že potřebujete více větrného proudu a váš ventilátor je příliš velký na to, aby byl praktický, budete muset rozšířit počet hran na 5 nebo více. Obecně tedy využijte největší ventilátor, který vám vyhovuje.

Zdroje info: alza.cz, blesk.cz

Náhledové foto: Pixabay