Jak bojovat s mechem na zahradě?

zahrada

Přemokřené a často i kyselé půdy na našich zahradách bývají ovlivněny výskytem velkého množství mechů. Růst mechů na zahradě je proto potřeba omezit, anebo úplně zastavit. Šťavnatě naduté, zelené polštářky, které vykukují z povrchu země jsou vítané jen v lese. Na zahradách často majitelům kazí dojem z pečlivě pěstěného trávníku. Co s tím?

Kde se mechy vyskytují?

Mech se často množí pod korunami stromů, nebo obecně tam, kam slunce příliš nechodí. Vidět je však můžete i u stěn vysokých budov kam prakticky celý den dopadá stín. Mech v tomto případě roste tedy nejčastěji na severní straně.

mech

Foto: Pixabay

Jak se ho zbavit?

Trávník na vaší zahradě vystavte co nejvíce slunečním paprskům. Mech přímé slunce nesnese, nebude se tudíž v prostředí s vysokými teplotami ani množit. Pokud ale trávník přemokříte, nedivte se, že se mu bude přeci jen trochu dařit i v parných dnech na slunci. Také pokud trávník na některých místech více sešlapete a udusáte, vytváříte tím vhodné podmínky pro růst mechu.

Trávník, který nebudete hnojit, bude pravděpodobně trpět i nedostatkem dusíku. Tím však také vytváříte ideální podmínky pro růst mechů. Zajistěte proto váš trávník vhodným hnojivem včas. Přidat můžete i železitý prvek, například síran železnatý, anebo využít hnojiva s obsahem síranu amonného, který s mechem zaručeně zatočí.

Správná starost o trávník

Trávník nesečte v začátku jara příliš na krátko. I to jsou vhodné podmínky pro růst mechů, které tak mohou lépe prorazit. V případě potřeby využijte taktéž možnost vápnění, trávník jím ale posypte jen v případě, že má půda sklony ke kyselosti. Pokud je pH půdy pod hodnotou 5,5, můžete tímto způsobem trávník v klidu ošetřit. S žádným takovým ošetřováním to však příliš nepřehánějte, mohlo by tak snadno dojít k přemnožení trávníkových plevelů.

V potřebách pro zahradníky a kutily pak najdete samozřejmě přípravky přímo určené pro likvidaci mechů. Tyto přípravky jsou pro vaši půdu a trávník šetrné a po mechu nezbude brzy ani památka.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/jak-se-zbavit-mechu-v-travniku-doporucene-vapneni-muze-podporit-rust-pampelisky-207319

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mech-v-travniku-30000802.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.