Kamenný obklad

Výběr obkladů a dlažeb podle materiálu – pro jaký se rozhodnout?

Výběr obkladů a dlažeb patří při rekonstrukcích i výstavbách k důležitým rozhodnutím. Významným způsobem ovlivňují vzhled interiérového prostoru a působí na naše smysly. Musí vydržet řadu let, snadno se udržovat a jen tak neomrzet. Obklady a dlažby se vyrábí z různých materiálů, které se liší vlastnostmi, způsobem využití a samozřejmě také cenou.  

Keramické obklady a dlažby – nestárnoucí klasika

Mezi nejvyužívanější typ obkladových materiálů patří keramické, a to zejména díky dobrému poměru cena/vlastnosti. K sehnání jsou v mnoha formátech a dekorech včetně věrných imitací kamene, dřeva a jiných materiálů. Obklady a dlažby z keramiky jsou lehké, dobře se s nimi pracuje a snadno se řežou. Jsou vhodné jak do interiérových, tak exteriérových prostorů.Aplikace kamenných obkladůAplikace kamenných obkladů: Zdroj obrázku stonegallery.cz

Keramické obklady se podle způsobu úpravy povrchu dále dělí na glazurované a slinuté. Právě slinuté obklady patří k velmi kvalitním, ale také drahým. Protože se obklady vypalují při velmi vysokých teplotách, jsou pevné, otěruvzdorné a velmi tvrdé. Keramické materiály jsou dostupné v různých cenových hladinách a liší se i jakostí. Nejkvalitnější obklady a dlažby pak pochází zpravidla z Itálie.

Obklady z přírodního kamene vás okouzlí na první pohled

Pro bytový design 21. století je příznačný návrat k přírodním materiálům, který se odráží zvýšeným zájmem o obklady z přírodního kamene. To potvrzuje i provozovatel e-shopu Stonegallery.cz Robert Adam, který se dlouhodobě zaměřuje na prodej obkladů a dlažeb z různých materiálů. Podle něj si lidé často pořizují kamenné obklady nejen do koupelen a dalších vnitřních prostorů, ale také do exteriéru.

Protože jsou tvrdé, voděodolné, mrazuvzdorné i žáruvzdorné, hodí se i pro obkládání fasád, stěn, dláždění teras a podobně. Zájem o přírodní materiály potvrzuje také Ing. arch. David Lukas z rodinného architektonického studia Lukas Arch.: „Přírodní kámen je mezi lidmi velmi oblíbený. Snad už ani nepamatujeme klienta, který by ho nechtěl někam do interiéru nebo exteriéru zakomponovat.“ Pokud hledáte materiál, který vás nadchne svými vlastnostmi i vzhledem, vsaďte na přírodní kámen – žulu, křemenec, travertin, břidlici nebo jakýkoliv jiný. Počítejte s vyšší cenou a hmotností.
Vzorky kamenných obkladů
Vzorky kamenných obkladů: Zdroj obrázku stonegallery.cz

Obklady a dlažby z betonu i sádry

Kamenné obklady z umělého kamene jsou cenově dostupnější, lehčí, přesto esteticky působivé. Pro použití ve vnitřních i venkovních prostorách se používají betonové obklady a dlažby dostupné v mnoha věrných imitacích kamene, dřeva, betonu a dalších struktur. Odolávají vodě, vlhkosti, mrazu i žáru, snadno se čistí a instalují. Vedle nich se vyrábí obklady ze sádry.  I ty vypadají poutavě a přirozeně, nejsou však odolné vůči vlhkosti, vodě a výkyvům tepla. Proto se nehodí do exteriéru, koupelen, kolem kuchyňských koutů nebo krbů a kamen.

Když znáte vlastnosti materiálů, výběr pro vás bude mnohem snazší. Dáte přednost keramice, kameni, betonu, nebo sádře?

Kamenný obklad: Zdroj náhledového obrázku stonegallery.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *