Výběr bohatě kvetoucích rostlin na balkon a terasu ve stínu

Máte balkon či terasu ve stinné poloze, ale stejně si chcete splnit sen o dokonale rozkvetlých truhlících? V takovém případě je potřeba zvolit správné druhy rostlin, kterým méně sluníčka nevadí, ale naopak budou dobře prospívat, a především kvést i ve stínu. S vhodným výběrem vám může pomoci následující článek.

Běžné druhy balkonových rostlin vhodných do stínu

Tyto druhy najdete snad u každých doporučení, ale pro jistotu je zopakujeme i zde. Na stinném stanovišti mohou dobře prospívat fuchsie a begonie. U begonií je hlavní výhoda v tom, že bez problémů seženete hned několik různých variant. Ty se liší svou barvou květu, ale i vzrůstem nebo tvarem listů. Kombinovaná výsadba více kultivarů begónií tak snadno může vytvořit opravdu elegantní a krásný truhlík. Barevné spektrum je natolik široké, že snadno ozdobíte potřebné místo i v závislosti na optimálním sladěním s okolím.

Nenáročné lobelky

Pokud máte rádi modré květy, jistě oceníte i to, že do stínu jsou vhodné například lobelky. I tady samozřejmě existuje více odrůd a kultivarů, takže pořídit můžete sytě tmavě modré, ale i světlé nebo jemně fialkové. Při kvetení vytváří bohatou záplavu drobnějších kvítků a skvěle se doplňují například při společné výsadbě s begóniemi. Jde o druhy, které se poměrně snadno pěstují a konkrétně u lobelek si jejich pestré květy budete užívat opravdu po celou sezónu až do příchodu prvních mrazíků.

Foto: Pixabay

Přidejte i druhy okrasné listem

Pro doplnění barev do okrasných truhlíků a květináčů se nemusíte spoléhat jenom na barvy z květů. Dobře poslouží také nejrůznější druhy, které jsou okrasné listem. Jde například o africké kopřivy, jejichž listy mohou hrát pestrými barvami od zelené, po světle žlutou až do červených odstínů. Skvěle tak doplní výsadbu klasických kvetoucích druhů. Velmi dobře vypadají také listy povijnice batátové. Záplava zajímavě tvarovaných listů ve svěže zelené nebo naopak tmavší až fialové barvě dokáže prozářit každý balkon i terasu.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/puvabny-balkon-ci-terasa-rozzarene-zaplavou-kvetu-i-ve-stinu a https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/balkon-kbelik/balkonove-rostiny-svetlo

Náhledové foto: Pixabay