Vše okolo zakládání staveb

Zakládání staveb je poměrně složitou záležitostí a vyžaduje si celou řadu různých úkonů. V mnohých případech se na tyto úkony zapomíná, což je pak pro stavebníka jako takového hodně nepříjemné a problémové. Pokusme se tedy shrnout základní aspekty při zakládání staveb a také to, jaké náležitosti je zapotřebí vyřídit. Často lidé zapomínají i na samotné stavební povolení, což je logicky velmi nepříjemné.

Administrativa při zakládání stavby

Pokud se rozhodnete pro zakládání stavby, pak budete muset vyřešit veškerou administrativu. Jinými slovy bude nutné vyřízení stavebního povolení anebo ohlášení stavby. Bez těchto dokumentů není možné o novém bydlení vůbec uvažovat. V každém případě počítejte s tím, že celé vyřízení stavebního povolení či ohlášení stavby trvá klidně i několik měsíců. Pokud tedy chcete začít zakládat stavbu ihned, pak tak můžete činit pouze nelegálně. Tuto činnost ale logicky nedoporučujeme!

Ostatní úkony před založením stavby

Před založením stavby je zapotřebí vykonat ještě několik dalších důležitých činností. Patří mezi ně především vyměření samotné stavby. To lze řešit jak prostřednictvím konkrétní stavební firmy, tak i svépomocí. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, pak bude ideální vybavit se potřebnými přístroji. Často stačí k zchycení výšek takzvané šlauchovice a přístroj k vytýčení stavby. Zapomenout byste neměli ani dřeva, kterými označíte rohy budoucí stavby.

Řešení základové desky a založení stavby

Kvalitní základová deska je opravdovým základem kvalitní stavby. Projeví se to mnohdy i u samotné rekonstrukce staveb. Ta si taktéž vyžaduje skutečně kvalitní základovou desku. Pokud už ta stávající nevypadá kvalitativně dobře, pak stojí zato ji opravit. Často stačí pouze vylít do rovnováhy její svrchní část. Samotné založení stavby pak už bude ryze na zedníkovi, kterému důvěřujete, anebo na odborné stavební firmě.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.