Finep náhledový obrázek

Vlastní, nájemní nebo družstevní bydlení? Každému se vyplatí něco jiného

Zatímco Němci preferují bydlení v podnájmu, Česká republika patří mezi evropské země s nejvyšším podílem bytů v osobním vlastnictví. Stále oblíbené jsou také družstevní byty. Co tedy zvolit?

Při plánování nového bydlení vždy zohledněte svou finanční situaci, rodinné poměry a také zájmy. Pojďme si ale nejprve představit jednotlivé druhy bytů a jejich výhody a omezení.

Byt v osobním vlastnictví

Největší výhodou je, že bydlíte ve svém. V bytě můžete mít zvířata, různě ho upravovat nebo pronajímat, a nepotřebujete k tomu ničí souhlas. Jakmile splatíte hypotéku, platíte už pouze běžné poplatky za služby.

nasdum.eu_finep_cz_01

Družstevní byt

Nekupujete si byt, ale vlastnictví podílu. Vlastníkem bytu je družstvo, a proto od něj v případě pronájmu či rekonstrukce potřebujete souhlas. Výhodou takového bytu je ale nižší pořizovací cena.

Nájemní byt

Byt vlastní jiná osoba a výměnou za měsíční poplatek vás v něm nechá bydlet. Může si proto diktovat podmínky a samozřejmě také manipulovat s výší nájemného. Takový byt je ideální pro studenty. Rodiny nebo páry, které se založením rodiny počítají, by však měly volit raději byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt.

nasdum.eu_finep_cz_02

Družstevní bydlení i byty na prodej v Praze

Prodej bytůláme v Praze rekordy a dokud budou ceny hypoték nízké, situace se nezmění. Developeři ale na situaci pružně reagují a staví stále nové rezidenční domy. Například společnost Finepnabízí i nové družstevní byty.

Skvělou nabídkou jsou například nové byty v Praze 10 z projektu Nad Přehradou. Kombinují totiž komfortní bydlení se snadnou dostupností do centra, a přesto v zeleni. Nedaleko domů je totiž lesopark a především Hostivařská přehrada. Není divu, že tu volné byty na prodejrychle ubývají.

nasdum.eu_finep_cz_03

Podobná je situace v projektu Prosek Park. I zde je k dispozici necelých 20 bytů a je pravděpodobné, že kvůli velkému zájmu budou rychle pryč. S výběrem nového bytu proto neváhejte – Praha láká!

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *