Oběhové čerpadlo

Víte, jak funguje oběhové čerpadlo?

Máte doma oběhové čerpadlo a pouze matně tušíte, za jakým účelem bylo instalováno a na jakém principu funguje? Pak jste na tom podobně, jako je tomu u spousty českých domácností. I proto se vyplatí podívat se na toto zařízení pod drobnohledem. Jen tak totiž můžete zjistit, k čemu toto malé, ale velmi účinné zařízení vlastně slouží. My se v následujících řádcích soustředíme nejen na princip fungování tohoto zařízení, ale také na to, podle jakých kritérií se vyplatí jednotlivé modely vybírat. V neposlední řadě doporučíme i značku a konkrétní provedení čerpadla.

Princip tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo je zařízení, jehož hlavním úkolem je zajištění oběhu vody ve vytápěcím systému. Pro jeho správný chod je zapotřebí především dostatečného průtoku vody. Čerpadlo musí přesně korespondovat s tlakem vody a také s činností kotle. Cirkulace vody v teplovodním topení je právě tímto zařízením optimálně regulována dle potřeby. V současnosti existují pouze čerpadla plynulá dle diferenčního tlaku. V minulosti bylo možné sehnat ještě nové modely třírychlostního typu, které bylo možné nastavit ručně. K ukončení jejich výroby ale došlo v roce 2012.

Základní princip regulace

Oběhové čerpadlo nikdy nevypne v případě, že momentálně topí kotel. Jestliže jsou uzavírány větve, dochází k jeho snížení na úplné minimum. Je-li regulací vypnut kotel, dochází k tomu, že se čerpadlo vypíná až po delší době, a to kvůli tomu, že postupně dobíhá chlazení samotného hořáku. V každém případě je třeba, aby byla činnost oběhového čerpadla optimalizována tak, aby fungovalo co nejekonomičtěji.

Dimenzování oběhového čerpadla

Výběr oběhového čerpadla je třeba realizovat na základě doporučení projektanta konkrétní otopné soustavy. Otopné soustavy jsou přesně dimenzované na základě vypočítaných teplot. Velmi důležité jsou dvě křivky, a to konkrétně křivka potrubí a čerpadla. Co se týká samotné provozní doby, tak u konkrétního čerpadla většinou požadujeme pouze ve 2 % případů plný výkon. Jestliže není čerpadlo dostatečně dimenzováno, pak jede ve zbylých 98 % neekonomicky.

Spolehlivá oběhová čerpadla Grundfos

Sázkou na jistotu jsou spolehlivá značková čerpadla Grundfos nabízející spousty inovativních funkcí. Samozřejmostí je u nich pochopitelně pojistka proti chodu na sucho. Vyznačují se také velmi snadnou instalací, spolehlivým fungováním v otopném systému a možností využití až na 90 % klimatizačních a chladicích soustav. Inovativní funkce AUTOADAPT se navíc postará o optimální křivku výkonu.

Zdroj náhledového obrázku: cz.grundfos.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *