Vestavěné patro jako řešení nedostatku prostoru

01_mezipatro

Prostoru není nikdy dost a jeho potřeba navíc s časem neklesá, ba právě naopak. Nové a nové věci je třeba někde skladovat a zvláště v bytech, nezřídka kdy ale i v menších domech, místa rychle ubývá. Díváme-li se na dvourozměrný plánek bytu či domu, podlahová plocha interiéru bude neměnnou veličinou. Proč ale nezačít hledat prostor ve třetím rozměru? Pokud jsou v interiéru dostatečně vysoké stropy, nabízí se možnost vybudovat vestavěné patro a získat tím další metry čtvereční.

Jak využít vestavěné patro?

Potenciální využití vestavěného patra je nesmírně široké. Vše závisí na tom, jak velkým prostorem disponujete. V nově zbudovaném mezipatře může být umístěna pouze postel, stejně jako může jít de-facto o nový pokoj. Nejčastěji se vestavěné patro využívá právě pro spaní, jako šatna, nebo čistě jako skladiště. Fantazii se ale meze nekladou a vestavěné patro může sloužit třeba pro pěstování rostlin a stát se tak malou vnitřní zahradou.

I kdyby ale měla být v mezipatře jen manželská postelmanželská postel , bude to znamenat úsporu přibližně čtyř metrů čtverečních. Prostor pod patrem je z naprosté většiny možné využívat, může zde být umístěn psací stůl, pohovka nebo cokoliv jiného. Mezipatro si vyžádá pouze něco málo místa na umístění nosné konstrukce a žebříku či schodů umožňujících přístup na vestavěné patro.

02_mezipatroFoto: Pixabay

Co je ke stavbě vestavěného patra potřeba a jak jej maximálně využít?

Konstrukčním materiálem vestavěného patra je nejčastěji dřevo, konstrukci lze ale vytvořit i z kovových prvků. Zvláště v druhém případě se potom tato konstrukce často překrývá dřevotřískou, případně sádrokartonem. Důležitou volbou je volba přístupu do mezipatra.

V případě, že vestavěné patro bude pouze vyvýšenou postelí, postačí vhodný žebřík. Pokud ale půjde o větší prostor, je na místě zpřístupnit jej schodištěm. Jeho výhodou je, že i v jeho jednotlivých stupních lze vytvořit ukládací prostor. Větší schodiště by pro zajištění bezpečnosti měly být vybaveny zábradlím.

Velmi oblíbené je bodové osvětlení umístěné ve spodní části mezipatra, které prostor pod ním opticky odděluje od zbytku interiéru a tím vytváří dojem ještě většího prostoru.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.