Ventilátor do koupelny: Nutnost, či nezbytnost?

Ventilace v koupelně

O faktu, že do koupelny patří ventilátor, není třeba nijak výrazně diskutovat. Odvod pachů jdoucích jednak z odpadů a jednak často i z toalety, je naprosto nezbytný. Vybíráte momentálně ventilátor do koupelny i vy? Pokud ano, poradíme vám s volbou toho správného. Soustředíme se na hlavní parametry, které se volby kvalitního ventilátoru jakkoli týkají. Možností je zkrátka hodně, tak proč zvolit nějaký nekvalitní a do daného interiéru nevhodný produkt…

Průtok vzduchu jako zásadní veličina

Na mysli bychom měli mít zejména to, že za pomocí ventilátoru dochází k odvodu nejen pachů, ale také vlhkosti a vzduchu, jenž je v interiéru prostě a jednoduše nežádoucí. Důležitým parametrem při volbě správného ventilátoru je proto průtok vzduchu. Odrazit bychom se měli hlavně od celkového prostoru koupelny. Například koupelna o rozměrech 26 x 2 m a výšce 2 m má objem něco přes 13 m3. Průtok ventilátoru by měl být v této místnosti minimálně 81 m3/h.

Konstrukce ventilátoru

Na trhu je hned několik různých typů ventilátorů. Jedná se o standardní s manuálně řešeným vypínačem, ale také ventilátory do koupelny, které disponují automatickou žaluzií, jež se při vypnutí zavře a zabrání tak efektivně vniku pachů zpět do interiéru místnosti. Výborný je ale i ventilátor do koupelny, který je vybaven časovačem. Doba doběhu může být stanovena od 2 do 30 minut. Interval se začne odpočítávat v momentu zhasnutí.

Koupelnový ventilátor s čidlem vlhkosti

Výborný je i ventilátor do koupelny s hydrostatem. Disponuje čidlem vlhkosti, na němž si můžete vlhkost jako takovou nastavit dle vašich potřeb. Pohybovat se může od 60 do 90 %. Doba chodu ventilátoru se bud odvíjet od toho, za jak dlouho klesne vlhkost na požadované hodnoty. Přemíra vlhkosti bývá skvělou živnou půdou pro bakterie a plísně. I proto se přístroj vyplatí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.