fasada

Venkovní svítidla a jejich možnosti

Venkovní osvětlení je často pochopitelně řešeno až v konečné fázi stavby, anebo rekonstrukce, nicméně není od věci se na něj soustředit a pokusit se vyzvednout několik fakt, která jsou s ním spojena. V současné době je v nabídce prodejců obrovské množství svítidel, která designově i kvalitativně mohou odpovídat. Je jen na zákazníkovi, která venkovní svítidla vybere.

Myslete na všechno předem!

Venkovní světla jsou jednoznačně něčím, co nelze řešit úplně na poslední chvíli. Ostatně vývody elektřiny musí být jednoznačně promyšleny a připraveny již na počátku stavby, anebo nejhůře předtím, než se rozhodnete pro zateplení a finální fasádu jako takovou. Je vhodné rozvrhnout si vývody svítidel tak, aby pokrývala ty prostory, které budou potom při bydlení v novém nejvíce frekventované. Často pak stačí pouze svítidlo s fotobuňkou. Jež pak zapne v době, kdy to bude nezbytné.

Důležitý výběr svítidla

Výběr svítidel je obrovský a volit můžeme designově značně různorodé kusy. Vcelku moderní jsou nástěnná svítidla, která obsahují část nerezu. Většinou za ně ale zaplatíte více finančních prostředků. Koupit lze i světlo, které je z plastu, nicméně to již na první pohled vypadá vcelku lacině a nevábně. Myslet byste měli i na fotobuňku, jež u světel může a nemusí být. Klasikou je fotobuňka u vchodu a také u vjezdu do garáže. Na venkovní posezení takto vybavené světlo není třeba. Optimální je kompromis, kdy fotobuňka na svítidlu je, ale vy ji nemusíte používat.

Síla svícení je neopomenutelná

Jak silné svítidlo vybírat asi těžko poradíme, jelikož každý má jinou představu. Nejlepší je ale sehnat silnější svítidlo do posezení a slabší ke vchodu. Vybrat můžete i halogenové anebo ledkové svítidlo. U LED světla doporučuju připlatit více peněz, jelikož do 1 000 korun neseženete zrovna spolehlivé světlo. Často začne odcházet jedna řada ledek a postupně světlo končí svou existenci. Halogen je sice ne tolik úsporný, ale spolehlivější.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *