venkovní kuchyně

Venkovní kuchyně: Nový trend, který získává na oblibě

Pro koho je zcela přirozené být co nejvíce na čerstvém vzduchu v prostředí své zahrady u rodinného domu, ten možná uvažoval nad venkovní kuchyní. Je to praktické mít možnost si připravit jídlo pod nebeskou klenbou, kdy jen vlahý vánek vane a sluneční paprsky rozehřívají vzduch na příjemnou teplotu. Co by kuchyni venku nemělo chybět?

Vybíráme vhodné místo

Spojení terasy a venkovní kuchyně nabízí ideální prostor pro trávení chvilek volna a odpočinku s rodinou i se společností přátel. I když v případě kuchyně o nějaké relaxaci nemůže být řeč, když v ní člověk připravuje jídlo. Ale i to může být pro někoho zdrojem potěšení a příjemných zážitků. Ideální je umístění venkovní kuchyně v blízkosti té vnitřní, abyste do ní nemuseli běhat přes celou zahradu. Jestliže uvažujete venku vařit i dopoledne, určitě stojí za to vybírat prostor, který bude v poledne stíněný. I tak ale počítejte spíš s tím, že pokud bude v létě svítit slunce, potečou z vás při vaření kapičky potu. Je nevhodné, aby venkovní kuchyně stála na místě největšího poledního žáru.

Jak velká by venkovní kuchyně měla být?

Při budování kuchyně venku na zahradě byste neměli šetřit s místem. Není moc příjemné mít nedostatek prostoru pro pohyb okolo sporáku a pracovní plochy. Počítejte s plochou alespoň 3 × 4 metry. Venkovní kuchyně může stát samostatně, nebo být součástí altánku či terasy. Vhodné je odstínit ji pergolou, zděnou nebo kamennou zídkou, což vytváří pocit útulnosti. Zajímavé řešení je také použití venkovních rolet. Ty zároveň jsou schopné tlumit sluneční žár. Součástí kuchyně budou také odpady, přívod vody a elektrické energie, tudíž je s tímto třeba počítat.

Cihla, kámen i dřevo

Altán lze postavit ze smrkových či borovicových prken, často se používá exotické dřevo nebo modřín, který také bez potíží odolává klimatickým podmínkám v tuzemsku. Nechybí pochopitelně vhodná povrchová úprava. Někteří však dávají přednost zděným altánům. Zde se nabízejí buď cihly, nebo i kámen. Posledně jmenovaný působí více chladněji.

Součástí venkovní kuchyně může být i krb, udírna, pec na pizzu, záleží na vkusu a potřebách každého. A samozřejmě, že nesmí chybět vhodný zahradní nábytek, který dotvoří celkovou pohodovou atmosféru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Také milujete bydlení a moderní trendy? Já určitě a ráda o této oblasti píšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *