Včelaři si musí dávat pozor na asijské sršně

včely

Rok od roku je méně včel, a tedy i medu. To vede k jeho zdražování, a to zase podporuje pronikání levnějších, avšak nekvalitních produktů na trh. Na vině jsou extrémy v počasí ale také choroby včelstev. A nyní se k těmto problémům přidávají i importovaní asijští sršni. Majitelé včelstev by tak měli kontrolovat okolí svých úlů a v případě, že hnízdo tohoto invazivního druhu objeví, zakročit.

Včely a jejich noví nepřátelé

Včelaři se i bez vetřelců potýkají s nedostatkem včel, ale současně řeší i problém právě s nimi. Nezvaní hosté, kteří se k nám dostali v lodních kontejnerech, na kterých si vytvořili hnízda, mohou být pro evropská včelstva doslova pohromou.

Jde především o asijskou sršeň, která je hrozbou pro naše včely. Predátor, který se pomalu zabydluje i v Evropě, hrozí tím, že začne ohrožovat i naše včely. Domácí včely, které na ně nejsou zvyklé, se potom snadno stanou jejich kořistí. Čínská sršeň nyní již létá nad Španělskem a Itálií a pomalu proniká dále na sever. Její výskyt byl zaznamenán již i u Hamburku.

sršeň

Foto: Pixabay

Asijské včely a my

Pokud jsou asijští sršni u Hamburku, neexistuje jediný důvod, proč by se nemohly kdykoliv objevit i u nás. Těmto sršním se zde bude velmi dobře dařit, protože tu mají dostatek potravy a současně se zde pro ně nevyskytují žádní potenciální nepřátelé, kteří by je hubili.

Sršeň asijská si vytváří mohutná hnízda na stromech odkud vyráží na svůj pravidelný lov. Neobtěžuje se lovit ve velkém množství příliš obratný hmyz, spíše dává přednost pomalým včelám, které může snadno lapnout při sání nektaru. Denně tak jedna sršeň spotřebuje kolem 50 včel, které se stanou její svačinkou.

Včelaři by se tam měli mít na pozoru. Kdokoliv by narazil na hnízdo sršní asijských, nemá po ruce žádný přesný návod, jak postupovat. Rozhodně by ale měl informovat např. Agenturu ochrany přírody a krajiny. Pozor ale na záměnu s našimi sršni. S těmi je třeba naopak žít v míru.

Zdroj informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/srsen-asijska-je-nezvany-host-se-kterym-budou-mit-vcelari-problemy-28393.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.