Vaření brambor s trochou octa: Má to své opodstatnění

Vaření brambor

Víte, která příloha je u nás jednou z nejoblíbenějších? Jasně, hádáte správně, jedná se o brambory. Vždy právě ony můžete připravit různými způsoby s tím, že výsledek bude bezesporu vynikající. Tedy v případě, že se vám nepodaří brambory pořádně rozvařit. Stane-li se to, musíte počítat s tím, že už se takovéto brambory budou hodit snad jen na bramborovou kaši. Při vaření se zkrátka musí hlídat. Nebo ne? Stačí použít obyčejný ocet a máte jistotu, že se nerozvaří.

Skvělé vařené brambory, hranolky nebo americké brambory

Jak samotný ocet při vaření brambor použít? Není nic jednoduššího. Dáte brambory vařit a po nějakých 15 minutách přidáte sůl a trochu octa. Následně se budou vařit ještě zhruba 10 až 15 minut. Výsledek by měl být skvělý. Ocet pomůže bramborám vytvořit tenkou krustu, a tím pádem budou jednotlivé kousky dokonale držet tvar. Nemusíte se tak obávat toho, že by se rozpadaly.

Pozor na množství octa

Určitě byste se měli soustředit na to, kolik octa při vaření brambor použijete. Určitě ho nesmí být příliš moc. V takovémto případě by byly brambory příliš kyselé, což by určitě nebylo vhodné. Ideální je zhruba jedna malá lžička na 5 středně velkých brambor.

Vaření bramborVaření brambor: Foto Radek Štěpán

Proč si brambory ponechají onu pevnou strukturu?

Důvod je poměrně jasný a spočívá v přítomností konkrétních látek. Jedná se zejména o pektin obsažený v bramborách. Právě díky pH octa nedochází k rozkladu tohoto pektinu, a tak není struktura brambor nijak narušena. Mimo jiné se také ještě zintenzivní chuť samotných brambor. Jinak není problém využít místo octa také citron. Účinky budou velmi podobné.    

Další triky s brambory

Určitě se vyplatí vybrat stejné brambory. Podobná velikost zajistí, že se uvaří rovnoměrně, což je pochopitelně vaším cílem. Pokud vaříte brambory ve slupce, vyplatí se je rychle ochladit studenou vodou, případně k nim ještě přidat led. Dojde k tepelnému šoku a oddělí se slupka od samotných brambor. Loupání je pak mnohem jednodušší. Skladovat brambory byste měli vždy ve tmě, jelikož na světle se v nich zvyšuje obsah solaninu.

Zdroje info: tojenapad.sk, vareni.cz, jimeto.cz

Vaření brambor s trochou octa: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.