Hodně lidí se kvůli chybám při vytápění nedoplatí

Topení

Kvůli rostoucím nákladům na životní energii je v dnešní době mnohem nutnější finančně zajistit chod rodiny. Je možné ušetřit peníze, zejména využitím strategií mírného vytápění. Jednotlivci se často dopouštějí chyby, když bez rozmyslu vypínají a zapínají vytápění. Poradíme vám, jak dosáhnout úspor při vytápění.

Topná sezóna v běhu

Vytápění domů a bytů může být pro rodinný rozpočet mimořádně nákladnou záležitostí. Zvláště při současném růstu nákladů. Proto mnozí přemýšlejí, jak snížit své náklady na vytápění. Soukromé jednotky jsou v současné době připraveny se samostatným odpočtem, takže je lze stejně jako v rodinných domech využít k významnému ovlivnění nákladů na vytápění. O výši využití do značné míry rozhoduje obsluha termostatu. Veřejnost se dělí na dva tábory. Někteří předepisují vypnutí topení, aby se dosáhlo rezervních prostředků, jiní ohřívají na nejmenší úroveň.

Funkce termostatu na radiátoru

Na každém radiátoru je termostatický ventil. Jeho úkolem je dodávat do radiátoru teplou vodu. Otevírá a zavírá proud vody, čímž udržuje v místnosti stálou teplotu. Jakékoli náhlé ochlazení místnosti znamená, že se ventil na radiátoru otevře.

Celý ohřívací systém je v tomto okamžiku připojen k nejvnitřnějšímu regulátoru v domácnosti. Tam nastavíte požadovanou teplotu, která je pro provoz domácnosti příjemná. Nejmodernější vnitřní regulátory umožňují nastavit denní a týdenní režimy vytápění a v různých časech budete moci mít v domácnosti různé teploty. Samozřejmě, že sebelepší program nepohlídá teplotu, jakmile uzavřete ventily na radiátorech.

Jak se správně zahřát

Mnoho lidí zavírá ventily na svých radiátorech a nechávají domácí vnitřní termostat na jeho vlastním osudu. Rozhodně není rozumné topení zcela vypínat v době vaší nepřítomnosti. Navzdory tomu, že radiátory přestanou čerpat energii, budou vyžadovat mnohem více energie a výkonu, aby se místnost znovu zahřála, než aby se místnost trvale temperovala. Není neobvyklé, že se spotřeba energie zdvojnásobí, když je třeba místnost rychle vytopit.

Termostat
Foto: Pixabay

Současně hrozí, že se v místnosti bude rojit vlhkost a tvořit se v ní plísně. Rozhodně nevypínejte vytápění úplně. Snižte teplotu, po vaší nepřítomnosti nastavte temperování na 15 až 18 stupňů. Chytré termostaty jsou propojeny s aplikací a jsou tak obrovskou nabídkou pomoci. Umožňují vzdálenější kontrolu i v době vaší nepřítomnosti.

Zdroje info: aazdravi.cz, blesk.cz

Náhledové foto: Pixabay