Vánoční štola

Vánoční štola: Nic nezvládnutelného

Vánoce jsou v podstatě za rohem a bylo by přinejmenším nemilé vůbec se jim na našem portálu nevěnovat. Spousta hospodyněk se ptá, jaké cukroví a sladkosti v tento sváteční čas péct. Odpovědí může být hned několik, přičemž jakousi klasiku představují především tradiční kousky cukroví, které si zamiluje celá rodina. Pokud nehodláte situaci obraně řečeno kouskovat, vyplatí se zvolit tradiční vánoční štola. Existuje jich hned několik druhů. Typické jsou kupříkladu vánoční tvarohová štola anebo klasická. My vám nabídneme tradiční recept na velmi jednoduchou vánoční štolu.

Co budeme potřebovat

K vytvoření vynikající a přitom velmi jednoduché vánoční štoly bude zapotřebí hned několik ingrediencí. I díky nim bude interiér vašeho bydlení dokonale prosycen krásnými vůněmi, jimiž se můžete velmi dlouhou dobu kochat. Jedná se tedy o následující suroviny:

–          1 vejce na potření,

–          500 g polohrubé mouky,

–          250 g másla,

–          100 g kandovaného ovoce,

–           50 g strouhaného kokosu,

–          250 g měkkého tvarohu,

–          200 g moučkového cukru,

–          100 g vlašských ořechů,

–          1 balíček kypřícího prášku do pečiva,

–          2 vejce do těsta,

–          50 g sušených rozinek.

Příprava těsta

Máslo je třeba nechat změknout někde v teple. Následně smícháme jemně nakrájené ořechy a kandované ovoce. Následně smícháme mouku s cukrem, kokosem a kypřícím práškem do pečiva. Do celé směsi pak přidáme již změklé máslo, tvaroh, vajíčka směs kandovaného ovoce s hrozinkami a ořechy. Pomocí vlastních rukou následně smícháte jemné vláčné těsto. Vyválíme ho na moukou vysypané ploše 35×25 cm. Potřebovat budete silnější plát těsta. Okraje po stěnách je třeba přehnout přes sebe. Jako závin těsto ale nerolujeme.

A pečeme…

Už předem připravenou štolu přeneseme na plech vystlaný pečícím papírem. Jestliže papír nemáme, klidně lze volit i pomoučený plech. Pečeme pozvolna postupně při teplotě 150°C. Následně je třeba zjistit, zdali je již štola hotová. Učiníte tak pohodlně pouhým párátkem, které do ní zapíchnete. Jestliže je hotovo, nezůstane vám na něm těsto. Poté už můžete servírovat!

Přejeme dobrou chuť!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *