Zateplení střechy

Ušetřete na výdajích zateplením střechy

Tuhé zimy mohou v našich končinách připravit vaši peněženku o pěknou sumu. Dá se tomu však vyhnout. Myslete nejen na termoizolaci fasády, ale i na zateplení střechy – jaké jsou možnosti v provedení i v materiálech zjistíte v článku.

Možnosti zateplení střechy

Únik tepla přes střešní prostory běžně dosahuje až 25 % – abyste tepelnou energii udrželi uvnitř domu, musíte střechu zaizolovat. Zateplení střechy se sklonem se provádí dvěma způsoby:

  • Mezikrokevní izolací – tradiční a stále oblíbená možnost. Prostor mezi krokvemi se vyplní dvěma vrstvami izolace a podkrokevní deskou, která ruší tepelné mosty. Mezi izolaci a desku lze vložit parozábranu proti kondenzaci vodní páry a ničení izolantu i stavebních prvků.
  • Nadkrokevní izolací – novější typ zateplování. Izolace se pokládá na krokve seshora. Hranoly se během instalace střídají s vhodným izolantem. Tento typ provedení se hodí, pokud chcete nechat v interiéru přiznané trámy nebo na půdě plánujete vestavbu, ze které by vám izolace ubrala cenné centimetry.

Nejdůležitějším prvkem izolace je kromě správného materiálu i samotná instalace. Malá chyba může snadno způsobit, že se zateplení střechy mine účinkem. Pokud si na termoizolaci svépomocí netroufáte, neváhejte se obrátit na specializovanou firmu, která vám pomůže a doporučí vhodný materiál i postup.

Různé materiály pro různá řešení

Oblíbený a levný polystyren se vzhledem ke svým fyzikálním vlastnostem pro zateplování střech nehodí, stejně jako měkké skelné vaty. U střechy s krokvemi vzdálenými od sebe více než metr totiž vypadávají. Příliš tuhé vaty pak mohou vytvořit mezi krokví a izolací spáru, která naruší termoizolační efekt.

Vsaďte raději na prověřené materiály. Můžete si vybrat mezi přírodními izolanty – minerální vatou, dřevovláknitou izolací, ovčí vlnou a výplně z rostlinných materiálů (konopí či len). Minerální izolace v podobě kamenné vlny nabízí navíc výborné protipožární, tepelné a akustické vlastnosti, pro které je ceněna mezi odborníky i spotřebiteli.

Na izolaci nešetřete

Volte takový materiál, který se hodí do vašich podmínek a poskytne kvalitní izolaci na dlouhá léta. Nesnažte se na něm příliš ušetřit. Levnější izolanty by vám mohly prokázat medvědí službu a zateplení střechy by mohlo být neúčinné. Pro jednodušší manipulaci a dokonalé vyplnění prostoru mezi krokvemi vybírejte spíše materiál dodávaný v rolích než v deskách.

Kvalita se vyplatí

Abyste ušetřili v budoucnu, myslete na výběr vhodného materiálu i postupu instalace. Na trhu najdete mnoho typů izolace, ale finální provedení zateplení střechy bude mít vliv na frekvenci vytápění i vaši peněženku. Vyberte si proto raději kvalitní materiál i za cenu vyšších pořizovacích nákladů a proveďte zateplení opravdu pořádně – vyplatí se to.

Zdroj náhledového obrázku: rockwool.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *