Univerzální návod, jak zvládnout výsevy zeleniny i okrasných květin

Aktuální týdny jsou nejlepším obdobím na výsevy. Pomalu se blíží čas pro předpěstování zeleniny, jako jsou rajčata a papriky. Zároveň je potřeba vysévat některé druhy okrasných rostlin, které potřebují před vysazením na záhon nebo do truhlíku dostatečně zesílit. Aby se vám to povedlo, je při výsevu důležité dodržovat několik základních pravidel.

Kvalitní výsevní substrát

Naprostý základ každého výsevu. V obchodech je možné zakoupit přímo výsevní substráty, které by měly být vyladěny pro tento způsob využití. Kvalitní substrát na výsev poznáte podle jemné struktury. Pokud si vyberete substrát se supresivním účinkem, znamená to, že již obsahuje zárodky houby, která si dokáže poradit s případnými plísněmi. U substrátu je také naprosto klíčové, aby neobsahoval vajíčka či larvy smutnic. Ty totiž mohou naprosto znehodnotit celý výsev.

Práce v čistotě a prevence plísní

Protože klíčení probíhá v uzavřeném prostředí a za vyšší vlhkosti, je nezbytně důležité pracovat v čistotě. Veškeré připravené nádoby důkladně opláchněte teplou vodou. Takovým tipem pro dodatečné ošetření výsevu je postřik peroxidem vodíku. Poslouží ten klasický z lékárny a aplikuje se hned ve chvíli, kdy vysejete semínka na substrát.

Nádoba pro vytvoření dostatečné vlhkosti

Dalším bodem je výsevní nádoba. Ta by měla mít vrchní průhledný kryt, aby bylo možné vytvořit vysokou vzdušnou vlhkost a klíčící rostlinky zároveň měly dostatek světla. Jako improvizovaný skleníček může posloužit kelímek obalený nafouknutým igelitovým sáčkem. V obchodech ale najdete celé výsevní sady.

Foto: Pixabay

Vhodná teplota

Mezi ideální podmínky pro klíčení většiny druhů zeleniny a okrasných rostlin patří i dostatečná teplota. Ta by měla být na úrovni pokojové teploty. Ideálně kolem 20 až 25 stupňů. Pokud bude příliš chladno, klíčení bude pomalejší a nemusí být tak úspěšné. Naopak příliš vysoké teploty zase mohou klíčící rostlinku až uvařit. Z toho důvodu si dávejte pozor, aby výsevní aparát nebyl dlouho na přímém slunci.

Kvalitní a čerstvá semínka

Někdy můžete udělat všechno sebelépe, ale přesto téměř nic nebo naprosto nic nevyklíčí. Na vině totiž mohou být semínka. Někdy je jejich životnost značně poškozena nevhodným skladováním. Z toho důvodu je dobré nakupovat od ověřených zdrojů, nebo používat semínka vlastní, u kterých víte, kdy byla sklizená. Pokud však nejsou mořená, jsou na výsev kladeny další nároky z pohledu čistoty.

Zdroj: zkušenosti autorky

Náhledové foto: Pixabay