Umělá inteligence a last mile delivery: Jak využít AI pro lepší výsledky v logistice a větší spokojenost zákazníků

IDODO

Umělá inteligence je velký fenomén, který se krůček po krůčku vkrádá do našich životů a více či méně usnadňuje a zefektivňuje určité aspekty osobních i profesních životů. Umělá inteligence neboli AI má ve své databázi nepřeberné množství informací z celého internetu a ty podle položeného dotazu či úkolu prozkoumá a zpracuje. Věděli jste, že je umělá inteligence využívána také v logistice?

Stále víc zákazníků očekává doručení zásilky v ten samý den. To může být pro mnoho firem problém. Logistika poslední míle čelí spoustě překážek od nepříznivé dopravní situace až po plánování kapacit. Aby byl zákazník spokojený a obdržel zásilku včas, je třeba mít logistiku perfektně zvládnutou. V některých případech je lepší outsourcovat tuto službu na dopravní společnost. Jedním z faktorů, který dopravce může využívat je umělá inteligence.

S AI bude doručování efektivnější

Použití umělé inteligence v logistice neznamená, že vám balíček dorazí v autě s autopilotem nebo že vám na dveře zaklepe robot (alespoň zatím ne). Jde o softwarový nástroj, který díky nasbíraným datům například vyhodnotí objednávku, zvolí nejefektivnější způsob dodání a vyhraní ideální časové okno dodání. Díky analýze dat předvídá dopravní situaci, takže kurýr dorazí se zásilkou včas a efektivně plánuje také kapacitu vozidel. V terénu tím pádem nejezdí poloprázdná auta.

AI si poradí i s predikcí objednávek

Kromě pomoci s plánováním samotné cesty k zákazníkovi je umělá inteligence v e-commerce velmi užitečná pro předpovídání objednávek. Pomocí algoritmu může předvídat počet objednávek na 14 dní dopředu. Dopravce pak lépe naplánuje množství kurýrů i aut v terénu. Díky tomu může efektivněji využívat zdroje. Logistika je jedním z nejvíce digitalizovaných odvětví, a tak není divu, že se umělá inteligence a její použití i nadále inovuje a rozšiřuje se její pole působnosti.

Umělá inteligence v logistice nesebere práci lidem, jen bude nástrojem, který efektivněji a rychleji vypočítá a naplánuje úkony, které jsou lidmi třeba udělat. Mezi nejběžnější používané nástroje AI v logistice patří inteligentní sklady, predikce objednávek, last mile delivery plánování a software pro dispečery, plánování směn, rozdělování práce podle kapacit, případně využití AI robotů nebo autonomních mechanických vozíků ve skladech a jiných vozidel.

Náhledové foto: iDODO.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.