Dejte ježkovi něco na přilepšenou, bude to potřebovat

ježek

Ježek, který žije téměř na celém území České republiky, se často z přírody stěhuje do přilehlých zahrad. Právě tam ho můžete často vidět i na podzim, když se chystá k zimnímu spánku. V tomto období jsou ježci nejvíce aktivní, to proto, aby stihli zvýšit svoji tělesnou hmotnost před dlouhou zimou. Pomoci jim můžete ale i vy. Jak?

Ježci na podzim

Zhruba v polovině října by měla jejich hmotnost dosahovat alespoň 400 g, o měsíc později, tedy v listopadu, ještě o dalších 200 g navíc. Proporčně by se vám ježek neměl vejít do dlaně. Ježek do dlaně váží zhruba jen kolem 200 gramů, což je málo. Ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky, zdravý ježek zpravidla naježí bodliny a stočí se do klubíčka.

ježek

Foto: Pixabay

Ježka nevyhánějte, zbaví vaši zahradu škůdců

Zásoby doplňují ježci zpravidla ze zdrojů, které v přírodě najdou. Ježek patří mezi hmyzožravce, a tak loví hmyz. Nepohrdne housenkami, larvami, brouky, ale ani hady nebo slimáky apod. V období podzimu však těchto možností takto lovit výrazně ubývá. Ježkům proto občas nezbývá nic jiného než spoléhat na vaši pomoc.

Ježek svůj úkryt opouští nejčastěji na noc. Pokud je ježek oslabený a ztráty tělesné hmotnosti spíše klesají, spatřit ho však můžeme i během dne. Určitě není třeba ježka s jídlem nahánět. Je-li ježek zdráv a nejeví známky nemoci, není napaden klíšťaty a blechami, nemusíte to s krmením příliš přehánět.

Ježek si rád pochutná na syrovém neosoleném masu. Má rád mleté maso a nepohrdne ani kočičím žrádlem. Na ryby ale zapomeňte.

Nabídnout mu můžete jednou týdně i kousek banánu a netučného tvarohu. Máte-li vařeno, pohostěte ježka i malou dávkou rýže, nebo vařených těstovin. Nemocné ježky, anebo jejich opuštěná mláďata, odvezte raději na záchrannou stanici pro handicapované zvířata. Tam bude o ně dobře postaráno.

Co ježkovi rozhodně nedávat

Nenabízejte mu rozinky, sezamová semínka, ani žádnou zeleninu. Sušenému ovoci se také raději vyhněte. Důležitá je i zmíněná izolace, mrazivé teploty ho mohou ohrozit na životě. Zajistěte zkrátka ježkovi dostatečně teplé bydlo a na podzim dostatek stravy. Ježek se zimního spánku neprobudí dřív než v březnu nebo na začátku dubna.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/co-s-nalezenym-jezkem-20231024.html

https://www.zachranna-stanice.org/poradna/kdy-pomahat-jezkum-na-podzim/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.