Čištění oken

Úklid bez chemie

O čistících prostředcích, které hojně využíváme v domácnostech, si mnozí myslí, že jsou zcela bezpečné.  I zde však platí, že všeho moc škodí. Co takhle vyzkoušet nějakou alternativu? Třeba přírodní úklid bez chemie, k němuž potřebujete jen obyčejný škrob . Z jeho pomocí budete mít domácnost v naprostém lesku, stačí jen vědět jak na to.

Čištění oken škrobem

K jaru a létu se váže také čištění oken. Aby se okna zase leskla, vystačíte si s bramborovým nebo kukuřičným škrobem.  Stačí smíchat lžičku škrobu se lžičkou prostředku na nádobí, rozmíchat v 3,5 l vody a nanést na okna čistou houbičkou. Nakonec setřete stěrkou a vyleštěte.  Pokud jste to přehnali s leštěnkou, posypte dané místo škrobem a nechte 5 minut působit. Škrob na sebe naváže mastnotu a zbaví povrch nevzhledných map.  Poté setřete suchým hadříkem.  Škrob můžete využít i na mastnotu na textilu, třeba na zástěru poprskanou olejem od vaření.  Mastné místo nejprve vysušíte hadříkem nebo papírovou utěrkou a poté opět zasypete škrobem. Necháte působit 15 minut, škrob střesete a dáte textil oprat.

Naškrobené prádlo

U prádla se ještě chvíli zdržíme.  Jestliže se nechcete zdržovat se škrobením prádla po praní, přidejte lžičku škrobu rozpuštěného v 1l vody do pračky do posledního míchání a už se pak nemusíte o nic starat.  Aby prádlo získalo jen naškrobený vzhled, připravte si lžíci škrobu, 150 ml vody a rozprašovací láhev.  Škrob důkladně rozmíchejte v láhvi a před žehlením jím postříkejte prádlo.  Škrob dává prádlo typický tvar a také ho chrání před dalším ušpiněním.

Čištění kovů

Tmavnoucí zlato nebo zčernalé stříbro?  I tady vám pomůže škrob k čištění! Ze škrobu a pár kapek vody si připravte pastu.  Tu naneste na šperky, příbory a další zlaté nebo stříbrné předměty. Nechte působit asi 15 minut a poté setřete a vyleštěte měkkým hadříkem.  Škrob si poradí i ulepeným stolem, dětskou židličkou nebo dětskými hračkami. K čištění vám opět postačí pasta ze škrobu a měkký hadřík.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

One Ping

  1. Pingback: Úklid bez chemie | Gold Digest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *