Tyhle druhy zeleniny můžete vysévat na zahradu už v březnu

Březen je měsíc, kdy je už všude pomalu jasné, že se blíží jaro. Teploty nejsou tak mrazivé, stále častěji je vidět sluníčko a objevují se první kvetoucí rostliny. Zároveň jde o měsíc, kdy většina zahrádkářů začíná s pracemi na zahradě. Příprava záhonků, jarní hnojení, sestřih ovocných stromů, ale třeba i setí první zeleniny. Během března je zároveň nejvyšší čas na předpěstování teplomilnějších druhů zeleniny.

Jarní péče o zahradu

V březnu se zahrada pomalu probouzí ze zimy. To znamená, že se můžete pustit do přípravy záhonků a doplnění živin v podobě jarního přihnojení. Odstraňte spadané větvě a zkontrolujte stav trávníku. Mezi jarní práce patří i sestřih ovocných stromů nebo tvarování nejrůznějších keřů. Jako první jsou na řadě jabloně a hrušně. Později se přidávají i další druhy dřevin. Dalším úkolem je očištění a kontrola jahodníku. Odstraňte suché a poškozené listy a případně opatrně přihrňte čerstvou zeminu.

Výsev zeleniny na venkovní záhony

Pokud již máte připravené a uhrabané záhonky, můžete se již v druhé polovině března pustit do výsevu některých druhů zeleniny. Typicky jde hlavně o mrkev nebo ředkvičky. Kromě toho můžete na venkovní záhon vyset také petržel, špenát, kopr nebo raný salát. Koncem března můžete vysazovat také cibuli nebo česnek. A pokud budou na následující dny v dubnu hrozit mrazy, stačí klíčící rostlinky přikrýt jemnou netkanou textilií. Ta udržují ideální klima a zabrání popálení od mrazu. Díky časnému termínu výsevu si tak budete moci užít úrodu co nejdříve.

Foto: Pixabay

Předpěstování zeleniny v teple domova

Březen je také ideálním měsícem pro předpěstování zeleniny doma. Nezapomeňte vysévat papriky a rajčata, aby malé rostliny stihly dostatečně zesílit předtím, než je v květnu vysadíte na záhony. Předpěstování vyžaduje také brokolice. Správným předpěstováním zvýšíte šanci na úspěšné pěstování dané zeleniny.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/vegetables-to-sow-in-march/

Náhledové foto: Pixabay