Triky rozpočtářů stavebních firem vás mohou oškubat: Tyto jsou nejčastěji používané

Hypotéka

Chystáte se k realizace stavebního záměru? Pokud si vyberete klasickou stavbu na klíč od nějaké renomované firmy, dostanete se k pevně stanovené ceně a jasným podmínkám. Pokud ale najdete vlastní projekt a následně vybíráte dodavatele stavby na klíč, můžete se dostat do potíží. Ano, firmy se bezesporu holedbají pevně stanovenými termíny, maximální kvalitou rychlostí, pohodlím a podobně. Realita se ovšem většinou značně liší. Rozpočtáři stavebních firem dokážou vymyslet takové triky, jimiž samotného klienta umí oškubat. Jak? Na nejznámější triky se podíváme podrobněji v tomto článku.   

Na některé položky se prostě zapomíná

V každém případě byste měli požadovat prohlášení, že jsou v rozpočtu zahrnuté veškeré položky. Pokud tak neučiníte, může se stát, že budete mít v rámci rozpočtu sice fasádu, ale tak nějak se pozapomene na lešení. Stejně tak budou jasně započítány stropní panely, svítidla a podobně, nicméně o jejich dopravě a uložení nebude ani řeč. V ceně také nemusí být spárování či silikonování. A co takový odvoz přebytečné zeminy? Také něco stojí. Rozpočtář si jej pak rád zahrne do víceprací. Z dalších nákladů, které se rádoby ztrácejí, je třeba počítat s mobilní toaletou na stavbu, vytyčením stavby a podobně. Může jít klidně až o stovky tisíc korun.

Každý projekt se liší

Orientační ceny v katalozích berte určitě s rezervou. Podhodnocené bývají v minimu o 25 %. Týkají se fakticky nejzákladnějšího provedení konkrétního objektu. Projekt splní normy, nicméně ve finále se spíše podobá nějaké hodně jeté turistické ubytovně než čemukoli jinému. Jestliže dodáte stavební firmě pouze projekt na nacenění určený pro stavební řízení, firma se nejspíše bude snažit vyhnout stanovení pevné ceny. Důležitá je specifikace konkrétních materiálů, jež budou použity. K nacenění tedy nestačí jen projekt určen pro stavební řízení. Měl by obsahovat specifické informace, a to detailně.

Přesný popis vybavení

Důležitý je také přesný soupis interiérového vybavení daného objektu. Není totiž vana jako vana, WC jako WC či sprchový kout jako sprchový kout. Určitě musíte mít možnost porovnat si ceny vybavení u dodavatele a zjistit si přesně ceny. Důležitá by pro vás měla být garance pevných cen včetně vybavení.

Když je stavební dozor spřízněný s firmou

Nabídky stavebních firem je zapotřebí pečlivě porovnat. Jinak cena stavebního dozoru činí přibližně 3 až 5 % z celkové ceny stavby. Tradičně se hovoří o tom, že čím zkušenější stavební dozor je, tím bude dražší. Jinak se ale mnohdy praví, že čím více za stavební dozor zaplatíte, tím méně bude zkorumpovatelný. Rozhodně nesmí být spřízněný s formou realizující vaši zakázku. Pak může nastat problém, jelikož dostává malou domů…

Když podloží neodpovídá projektu

Některé firmy poprvé hrábnou bagrem do země a zjistí, že podloží určitě neodpovídá informacím z projektu. Proto si určitě nechejte zpracovat geologický a hydrogeologický průzkum před započetím stavby.

Přerušení prací z důvodu nepřízně počasí

Nepodepisujte smlouvu, ve které bude byť jen malý náznak, že vykazuje nějaké nedodělky, jež nebrání k jeho užívání. Stejně tak je třeba dát pozor na podmínky umožňující přerušení prací v případě nepřízně počasí. Raději dejte firmě na práce o 2 až 3 měsíce delší lhůtu.

Předražení hrubé stavby

Pozor také na cenu hrubé stavby. Roste poměrně rychle, vy máte radost, nicméně firma ji může předražit. Obecně je u domu s užitnou plochou kolem 150 m2 cena stanovena včetně oken zhruba kolem 1 000 000 korun. Lidé jsou mnohdy ochotní za realizaci hrubé stavby uhradit i dvojnásobnou sumu. Zbytečně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.