Vlhké zdivo

Trápí vás vlhkost v domě? Zjistěte nejprve její příčinu

Trápí vás vlhkost v domě? Nadměrná vlhkost uvnitř domu s sebou nese mnoho důsledků, které mají nepříznivý vliv na celou stavbu. Některé z nich jsou na první pohled vidět, některé bohužel ne. Je však důležité na nic nečekat a začít tuto nežádoucí situaci ihned efektivně řešit.

Za přítomností vlhkosti však může stát celá řada příčin. Abychom se tedy vlhka zbavili, je zapotřebí správně určit příčinu, díky čemuž pak můžeme vhodně zvolit způsob řešení, který nám s vlhkostí a všemi jejími důsledky jednou provždy pomůže. Jaké tedy mohou být druhy vlhkosti a možnosti jejich vyřešení?

Sanace zdiva

Zdroj obrázku: hwpanty.cz

Vzlínající vlhkost

Jedná se o nejčastější příčinu, s níž se můžeme ve stavbách setkat. Voda se země vzlíná zespodu do zdí a způsobuje tak jejich vlhnutí. Voda však většinou obsahuje také soli a jiné minerály, které jsou pro stavbu velmi nebezpečné. Důvodem vzlínající vlhkosti bývá často porušená či zcela chybějící hydroizolace.

Řeším může být injektáž zdiva. Jde o izolaci zdiva prostřednictvím chemické injektážní clony, která následně zabraňuje vzlínající vlhkosti.

Sražená pára

Pára, která vzniká běžným provozem rodinného domku, se v chladnějších místech sráží a způsobuje tak vlhké stopy na stěnách a samozřejmě také plíseň.

Nejlepším řešením je zateplení omítky, případně tepelně izolační omítka. V létě můžeme k vysoušení zdiva pomoci například důkladným větráním.

Podřezání zdiva

Zdroj obrázku: hwpanty.cz

Zatékání střechou

Tvoří-li se vám mokré mapy na stěnách a zejména u stropu, pak by vám mohlo v důsledku poškozené střechy zatékat do domu a způsobovat tak vlhkost. Na vině mohou být i okapy. Tuto skutečnost může napravit oprava střechy.

Poškozené potrubí

Vlhkost zdí mohou způsobit také poškozené vodovodní nebo odpadní trubky. Prasklina v potrubí pak způsobí, že voda proniká do zdiva. Řešením je samozřejmě vysekání omítky a části zdi a nahrazení poškozené části za novou.

Ať se ve vašem domě jedná o jakýkoliv druh vlhkost, spolehněte se raději vždy na odborníky.

Zdroj náhledového obrázku: hwpanty.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *