Tipy pro výsev papriky. Začít je třeba právě teď

Sazenice paprik

Březen je měsíc, kdy už je třeba začít myslet na výsev papriky pro předpěstování sazenic. Není na tom nic náročného. Přesto by se vám mohlo hodit několik tipů. V první řadě je třeba používat čerstvá semínka, ne starší než 5 let. Některé zdroje sice uvádí, že semínka paprik si svou životaschopnost udrží i 25 let, počítejte ale s tím, že čím jsou semínka starší, tím je nižší jejich klíčivost. Skladujte je v chladu, suchu a temnu.

Teplo a vlhko jsou podmínkou

Po výsevu udržujeme semínka v teplu a vlhku. Půda by nikdy neměla vyschnout! Pro zajištění klíčení je vhodná teplota mezi 27 až 32 °C. Proto je vhodné použít speciální tepelnou podložku pro pěstování sazenic. V chladné místnosti vám papriky nevyklíčí. Výkyvy teplot jsou nežádoucí. Po vyklíčení je dobré odstranit tenké sazenice. Ty by totiž konkurovaly těm silnějším a mohly by vést k jejich neuspokojivému růstu. Na jeden květináč přijde pouze jedna sazenice.

Sazenice paprik

Sazenice paprik: Foto Pixabay

Výsev paprik znamená čekání

Není paprika jako paprika. Zatímco na některé super pálivé papričky si musíte počkat až 6 týdnů, než vyklíčí, u běžných paprik to trvá asi 10 dní. Zkontrolujte si raději na obalu, jak dlouho budete čekat.

Sazenice paprik

Sazenice paprik: Foto Pixabay

Je čas jít ven

Papriky milují teplo, takže je nesmysl vystavit je venkovním podmínkám příliš brzy. Počkejte si, dokud i noční teploty nebudou nad hodnotou 15 °C. Papriky jsou velmi citlivé na mráz. Pokud je teplota půdy pod 10 °C, nebude se jim dařit dobře. Je vhodné rostliny na změnu prostředí předem připravit. Vyneste je na několik hodin denně ven po dobu asi jednoho týdne. Díky tomu se lépe přizpůsobí.

paprika

Papriky: Foto Pixabay

Sazenice nepřelévejte

Vlhká půda rozhodně není mokrá půda. V té se paprikám příliš nepovede. Proto je dobré zaměřit se na to, aby půda mezi jednotlivými zálivkami trochu vyschla. Je důležité pěstovat rostlinky v nádobách s dostatečnou drenážní vrstvou. Mezi první známky přelití patří žluté listy (které mohou začít opadávat).

Zdroje info:

https://www.sandiaseed.com/blogs/news/growing-peppers-from-seed-our-top-12-tips

https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/vysev-predpestovani-paprik

Sazenice paprik: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.