Tipy, jak ochránit zahradu před horkem a suchem

Během letních měsíců je zahrada hodně zkoušená z pohledu nadmíry tepla a slunečního záření. Zároveň nejsou výjimkou nedostatečné srážky, kvůli kterým je potřeba nezapomínat na pravidelné zalévání, aby zelenina i okrasné rostliny mohly správně prospívat. Kromě toho se vyplatí dodržovat několik jednoduchých zásad, díky kterým se voda na zahradě udrží po delší dobu, takže nabídne optimální podmínky pro rostliny.

Správná zálivka

Během letních měsíců je naprosto klíčová správná zálivka. U té je nutné dodržovat několik pravidel. Vodu je nejlepší nalévat rovnou ke kořenům na půdu. Pro zálivku si vybírejte čas brzy ráno či naopak později večer, kdy již není takové vedro. Pro optimální osvojování živin a dobrou kondici kořenů se vyplatí dát si tu práci a zalévat ideálně každý den.

Mulčování velmi pomáhá

Pokud je půda zakrytá vrstvou mulče, sníží se tak její přehřívání a množství odpařované vody. To ocení většina druhů zeleniny. Jako mulč je potřeba použít pořádnou vrstvu vhodného materiálu, jako jsou například sláma, posekaná tráva, kamínky nebo listí. Kromě toho, že půjde o dobrou izolaci před rychlejším vysycháním půdy, podporuje mulčování i činnost mikroorganismů v půdě.

Plevel zbytečně odebírá vláhu

Když chcete vašim rostlinám dopřát co nejvíce vláhy, aby mohly optimálně fungovat a růst, je potřeba odstranit přebytečný plevel. Místo něj naopak umístěte vrstvu mulčovacího materiálu, který zároveň poslouží právě i jako bariéra proti plevelu.

Foto: Pixabay

Samozavlažovací nádoby ušetří práci

Pokud se nechcete trápit pravidelným zaléváním rostlin nebo květin například na balkonu nebo v truhlíku na okně, je dobré vybrat si takové nádoby, které vám s tím pomohou. Stačí do zásobníku doplnit dostatečné množství vody a rostlina si již bude sama odebírat podle potřeby. Ideální pro snížení náročnosti ohledně každodenního zalévání.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28802-6-prima-tipu-jak-co-nejlepe-chranit-zahradu-pred-horkem-suchem a https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zahradnictvi-a-zahradnicke-potreby/jak-ochranit-rostliny-pred-horkem-a-suchem-specialnim-zahradnickym-substratem.php

Náhledové foto: Pixabay