Tepelné čerpadlo, které nehyzdí fasádu? Vnitřní instalace je řešení

Plánujete novostavbu nebo dáváte nový život starému domu a nechcete hyzdit krásnou fasádu plechovou krabicí? Zamyslete se, kde uvnitř vytvořit technickou místnost a nikdo nic nepozná. U některých výrobců tepelných čerpadel vám na to stačí 1×2,5 m podlahové plochy.

Vnitřní vs. vnější instalace tepelného čerpadla

Vnitřní instalace tepelného čerpadla má tři hlavní výhody.

  • Nikdo z ulice nepozná, že topíte tepelným čerpadlem. Čerpadlo nenarušuje venkovní prostředí.
  • Tepelné čerpadlo umístěné uvnitř má delší životnost než čerpadlo, které je vystaveno nepříznivým povětrnostním vlivům.
  • Tepelné čerpadlo není náročné na místo. Například to od německého výrobce alpha innotec zabírá jen 1×2,5 m.

Mezi nevýhody může patřit:

  • Vyšší cena tepelného čerpadla ve srovnání s instalací na fasádě.
  • V některých domech není možné nainstalovat tepelné čerpadlo dovnitř kvůli nedostatku prostoru.

Tepelné čerpadlo země–voda, nebo vzduch–voda?

Oba typy tepelných čerpadel, jak země–voda, tak i vzduch–voda, je možné umístit dovnitř. Je mezi nimi ale obrovský rozdíl. Zatímco tepelné čerpadlo země–voda čerpá tepelnou energii ze země, systém vzduch–voda ji čerpá ze vzduchu. Pro koho je který typ vhodnější?

  • Pro novostavby a domy s větším pozemkem = tepelné čerpadlo země–voda: Plošné kolektory čerpající tepelnou energii ze země je potřeba umístit do hloubky cca 1 metru pod zem v ploše cca 500 m2 (v závislosti na výkonu tepelného čerpadla). Proto se tento typ hodí k novostavbám, kde ještě není zařízená zahrada, i k domům s větším pozemkem. Nad kolektory totiž není možné do budoucna sázet stromy ani stavět příjezdové cesty.
  • Pro rekonstrukce domů = tepelné čerpadlo vzduch–voda: U tohoto typu tepelného čerpadla není potřeba zasahovat do zahrady. Nevyžaduje ani větší pozemek. Naopak. Hodí se téměř ke všem domům, i k těm bez pozemku. Jeho instalace je rychlá a např. u výrobce alpha innotec se montuje na stávající rozvod topení.

Které tepelné čerpadlo se hodí do vašeho domu?

Odborníci na vytápění z alpha innotec vytvořili přehledného online průvodce výběrem tepelného čerpadla. Ten vám do dvou minut prozradí, který stroj je vhodný pro váš dům.

Zdroj náhledového obrázku: alpha-innotec.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.