Svátky se blíží. Znáte historii a význam adventního věnce?

advent

Advent, který začali slavit křesťané již v 5. století, se jakožto tradice dochoval až dodnes. Jedná se o období, kdy se křesťané připravují na oslavu narození Ježíše Krista. V minulosti advent trval již od 11. listopadu, tedy svátku svatého Martina až do doby Štědrého dne. Dnes se na Vánoce připravují lidé 4 týdny. Dny plné očekávání, radosti, touhy, lásky a klidu. Pokojné předvánoční období si lidé spojují také se zapalováním čtyř svíček na adventním věnci. Adventus, tedy příchod, se pojí s dávnou tradicí. Samotné zapalování svíček je ale poměrně nové. I když…

Kde to všechno začalo

Advent, to byl v minulosti především čas rozjímání v kostelech, vynechání zábav, oslav i svateb. To vše bylo součástí příprav na narození spasitele Ježíše Krista. Nechyběla ani střídmá strava, někde se držel dokonce přímo půst. Nesměl se také pít ani žádný alkohol. Jak je to ale s těmi svíčkami?

Existuje názor, že pálení svící na adventním věnci navazuje především na židovskou tradici. Na židovský svátek světel zvaný Chanuka zapalují lidé na speciálním svícnu svíček osm. V předkřesťanských dobách bylo zase zvykem zapalování ohně v zeleném kruhu, který značil Slunce. Jistě lze přemýšlet o tom, do jaké míry lze naši tradici vysledovat až sem, ten skutečný adventní věnec ale zapálil někdo jiný a z jiného důvodu než byla návaznost na židovství nebo předkřesťanskou dobu.

advent

Foto: Pixabay

Pro radost dětem

Na konci 19. století učil pedagog a kněz malé sirotky v Hamburku. Johann Hinrich Wichern dostal tehdy nápad, jak potěšit malé děti. Dne 30. listopadu nechal ve společné jídelně zavěsit kolo velké jako od vozu. Kolo pak vyzdobil 23 svíčkami, které měly symbolizovat čas, který zbývá do Vánoc. Myšlenka, která přetrvala dodnes, má už sice trochu jinou podobu, ale svojí inspirací se nijak netají. Adventní věnec dnes nese jen pouhé čtyři svíce.

Jaký význam hrají roli svíce na adventním věnci dnes?

První adventní svíce, kterou letos s radostí opět všichni rozsvítí, nese symbol Naděje, připadne na 3. prosince na tzv. železnou neděli. Od této svíce je třeba pokračovat dále. V den 10. prosince, tedy na bronzovou neděli, se rozsvítí druhá svíce, která značí symbol Míru. Třetí adventní svíce vychází na 17. prosince, tedy na stříbrnou neděli. V tento den se slaví Přátelství. Čtvrtou a poslední neděli, která připadá letos přímo na Štědrý den, se slaví Láska. Tradicí již dříve bylo, že svíce nesla růžovou barvu, ostatní svíce byly fialové.

Není jistě pro řadu lidí překvapením, že nechyběla ani svíce pátá. Ta se zpravidla pokládala doprostřed adventního věnce. Bílá svíce symbolizovala samotného Krista. Lidé tuto svíci zapalovali až po západu Slunce.

Zdroje informací: https://www.frekvence1.cz/clanky/adventni-venec-podle-tradice-co-ktera-svicka-znamena-a-jak-ma-spravne-vypadat.shtml

https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-vyznam-a-tradice-adventu-40345130

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.