Štěrk a písek: Frakce prozradí leccos

Štěrk patří mezi základní stavební materiály, které se používají již velmi dlouhou dobu. Pokud se i vy rozhodujete pro realizaci nového bydlení svépomocí, měli byste znát jednotlivé frakce štěrku a tak místo, kde probíhá levný prodej štěrku. Frakce v podstatě představuje celkovou hrubost kamenné drtě. Uvádí se i pojem drtivo. Koupit si můžete ostatně i kulaté kamínky a oblázky, které ale jako podklad stoprocentně sloužit nemohou. Jaký je tedy vlastně štěrk a proč se používá na zhutnění právě on?

Frakce štěrku

Své využití najde štěrk při realizaci chodníků a při jiných činnostech zejména proto, že je možné jej poměrně pohodlně hutnit. Kulaté oblázky klasického kačírku hutnit prostě a jednoduše nelze. Frakce štěrku je udávána v milimetrech značící průměr kamenného drtiva. Tak například štěrk frakce 16/32 se vyznačuje rozměry jednotlivých částic mezi 16 až 32 milimetry. Jestliže frakce začíná číslicí 0, pak logicky vše začíná velmi jemným pískem a končí drtí s celkovým rozměrem 16 milimetrů. Takto malá frakce se nepoužívá na drenážní vrstvy u minimální propustného podloží.

Frakce pro cesty a chodníky

Čím vyšší má být na konkrétní silnici nebo chodníku zátěž, tím se musí logicky zvedat i označení frakce štěrku či kameniva. Pro pojízdné cesty je optimální frakce zhruba 32/63. Pokud e ale rozhodnete na takovouto drť pokládat dlažbu, neuděláte dobře. Ideální je tedy vrstvit jednotlivé frakce na sebe a následně až poté dávat horní vrstvu. Budete tak mít jistotu kvalitní pokládky a toho, že se vám komunikace nebude deformovat.

Kolik frakce váží

Fakticky vždy se mění nejen cena štěrku, ale také hmotnost frakcí. Obecně platí, že čím je frakce vyšší, tím je nižší její hmotnost. Vše je dáno hlavně velkými mezerami vznikajícími mezi jednotlivými kusy. Obecně platí, že hmotnost horniny používané na drtě činí 2,4 tuny na jeden kubický metr. U velké frakce se hmotnost ohybuje okolo 1,2 tuny. U menších frakcí jde až o 1,4 tuny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.