Spotřebiče budou mít brzy nové značení energetické náročnosti

01_stitek

Evropské štítky energetické náročnosti u domácích spotřebičů jako jsou ledničky, pračky, sušičky, myčky apod. jsou s námi již mnoho let a za tu dobu jsme si na ně již většinou zvykli. Značení se však nyní změní a my si budeme zvykat na jeho nový způsob. Jak budou nové štítky vypadat, proč se vlastně zavádí a od kdy se s nimi začneme setkávat?

Nové energetické třídy

V současné době jsou spotřebiče rozdělovány z hlediska své energetické náročnosti do tříd A – D s tím, že energetická třída A se dále dělí na třídy A, A+, A++ či A+++. A právě zde je třeba hledat důvod pro snahy o změnu systému značení. Potřeba dělit třídu A na několik dalších podtříd značí, že současný systém je již nevyhovující, neboť technologie se za posledních několik let hodně posunula. Výsledkem je systém, který není příliš intuitivní a je nepřehledný.

Nově bude proto v Evropě zaveden systém značení zahrnující třídy A – G s tím, že spotřebiče, které dnes spadají do třídy A+++ budou nově ve třídě B. Nový systém počítá s budoucím technologickým vývojem a ponechává proto prostor pro spotřebiče, které ty dnešní svojí energetickou efektivitou překonají.

02_stitek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další novinky

Nový systém značení energetické náročnosti bude platit od 1. března 2021. Do 18. března bude ale platit přechodné období, během kterého budou moci prodejci již naskladněné spotřebiče přeštítkovat. Poté již budou moci být prodávány již jen spotřebiče s novým značením.

Další novinkou bude QR kód, který bude umístěn na každém energetickém štítku na všech spotřebičích. Jeho prostřednictvím bude možné vstoupit do evropské databáze EPREL, kde si zákazník bude moci dohledat další, podrobnější informace.

Nejedná se samozřejmě o žádnou revoluci, značení tímto způsobem zkrátka reaguje na vývoj technologie. Bude však třeba si na nové značení zvyknout a od března na něj brát při nákupu nového spotřebiče ohled.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.