Zapojení plynového kotle

Kotel zapojený do vodovodního řadu: Kutil v Tachově se vyznamenal

I mistr tesař se samozřejmě někdy utne, nicméně zapojování plynového kotle do vodovodního řadu je poměrně zajímavou a netradiční záležitostí. Tento kousek se dnes povedl jednomu kutilovi na Tachovsku. Kutil se prostě spletl a omylem se mu podařilo zapojit plynový kotel do vodovodního řadu. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Pochopitelně, nic jiného asi následovat nemohlo.

Trubkami tekla voda

Kutilovi se podařilo připojit vodu z vodovodního řadu do trubky, jež slouží k přívodu plynu do plynového kotle. Třiapadesátiletý muž rekonstruující topení v jednom z bytů nacházejících se v Moravské ulici si zadělal na pořádné trable. Když chtěl napustit okruh, voda šla přímo do plynového potrubí.

94 odběratelů na suchu

Plynaři byli samozřejmě nuceni neprodleně odpojit plynovodní řad hned v sedmi domech v Tachově. bez dodávek plynu se tak ocitlo celkem 94 odběratelů. Voda se musela z potrubí logicky kompletně odčerpat a následně mohly být dodávky plynu opět obnoveny.

Celková škoda se bude ještě zkoumat

 A škoda, celkem by mělo jít o 35 000 korun. Počítat je ovšem zapotřebí s tím, že bude zapotřebí odborného vyjádření. Mimo jiné už ale policisté z Tachova zahájili úkony trestního řízení. Jedná se o podezření ze spáchání přečinu poškození a také ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, a to z nedbalosti

Zapojení plynového kotle: Zdroj náhledového ilustračního obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

54 komentářů

  1. Roman Odpovědět

   Vy tupani aji kdyby nápojil vodu do plynového potrubi tak ta voda daleko nedojde vy tupani protože plyn má někde před domem plynoměr Atén má zpětnou klapkou a tudíž nepustí vodu dál vy umělci chytří od stolu.

  2. wilda Odpovědět

   Též jsem znal SUPER ŘEMESLNÍKY a to tátu se synem z Libavského Údolí. Ten starší se uchlastal k smrti a tak ho nechme spát ! Toho druhého si spravedlnost také najde !

   !

   §

 1. Josef Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpáne, chtělo by to v redakci odborný řád a nepsat v titulku vodovodní řád, když se evidentně jedná o vodovodní řad!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za připomínku, opravil jsem to po sobě hned, jen se to propsalo a oprava chvíli trvala.
   Teď by mělo být vše v pořádku.
   Mějte se hezky!

   1. josef Odpovědět

    Pane Štěpáne, ta fotka zapojení kotle je Vaše vlastní? Za to harakiri bych topenářovi nechal ruce zalít betonem. :-)))

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Ano, je to moje fotka našeho kotle. Dělal to pán před 8 roky. Když měl už přijet na revizi, nebylo možné se mu dovolat. Už mám jiného. Tehdy jsem taky nebyl dvakrát šťastný.

  1. David Odpovědět

   I voda je pod tlakem. Tlak plynu na konci je nizkotlaky.
   Rozdělení plynovodů podle tlaku:
   nízký tlak (NTL) – max. 5kPa – pouze zde je možné polyethylenové potrubí
   střední tlak (STL) – 5kPa-0,4MPa
   vysoký tlak (VTL) – 0,4-4MPa
   velmi vysoký tlak (VVTL) – 4-10MPa
   Vodovodni potrubi ma 1 atmosferu, ale taky i vic….
   Tzn. voda ten plyn klidne premuze

   1. josef Odpovědět

    Polyetylenové potrubí lze použít, a taky se dnes výhradně používá i na STL rozvody.
    Doporučuji alespoň nastudovat.
    Voda v řadu se pohybuje cca 400-600 kPa, čili nízkotlaký rozvod plynu (2 kPa) , který je ve Stříbře, hravě přetlačí.

   2. Krkowitz fon Milowitz Odpovědět

    A pan je odpodrník !?!
    A vy jste už vyděl hořlaviny pod tlakem v polyethylenové potrubí?!?
    Takže z leva doprava ,
    odpsd palst a hadice
    plyn kov a pancířovaná hadice
    voda palst teplá studená a
    TUV kov studený vstup telý výstup
    jenže fotka nepochopitelně neukazuje zapojení kotle
    ale napojení do sítí ješ je výce ména dle zaběhlích zvykolstí l až na to že
    plyn si má dělat plynař
    palst vodu instalater
    na topení topenář
    a spaliny na komín komeník

    1. josef Odpovědět

     Ano, na rozdíl od Vás se za odborníka považuji. A ano i plyn se vede v plastových PE trubkách. Ale naštěstí hluboko v zemi. Proto jste si jich patrně ještě nevšiml. :-)))

  2. Norty23 Odpovědět

   chýtrej…. o tlacích zajisté víte hodně….. do 5.kPa, což pro vaše vysvětlení v 0,5Metrů vodního sloupce …. voda v řádu 6 – 10barů, pro vaše vaše vysvětlení 60 – 100Metrů vodního sloupce.
   Kvíz pro Vás ? Kam to asi tak poteče ?

   1. josef Odpovědět

    Celkem dobrá úvaha. Akorát ten maximální tlak v řadu bych neviděl tak vysoký. Pojistné ventily na rozvodech jsou běžně do 6 barů.
    Jinak provozní tlak plynu pro běžné domácí spotřebiče je 2,1 kPa.

    1. Norty23 Odpovědět

     Ano, to máte pravdu, ale běžně jsou tlaky ve vodovodním řádu i kolem 9-10barů.
     Záleží kde se zrovna na trase vodovodního řádu nacházíte.
     Proto se vyrábí, prodávají a montují na nemovitosti redukční ventily.
     Tam si tlak buďto nastavíte, nebo je již nastaven pod těch 6. barů.

 2. Franta Odpovědět

  ty vole del se s děckama v mateřský školce to co tady porád meleš ,ty asi budeš ředitel zeměkoule

 3. Vít Odpovědět

  No to je zase latina – to by do kotle musely vést 2 přívody plynu aby na jeden napojil vodu a na druhý plyn. Možná mohl někto propojit plynové a vodovodní potrubí, ale s tím nemá kotel nic společného, snad jen že byl také přítomen jako němý svědek. Nakonec vodovodní řad je v ulici, nikoli v domě. Tedy celý text je nesmysl. Jestli někdo pustil vodu do plynovodního potrubí tak to proběhlo jistě jinak než popisuje článek. Chtělo by to Saturninovu agenturu na opravu nesmyslných textů.

  1. Jan Odpovědět

   Podle me je to mozne. Prohodil zpatecku s privodem plynu. Kotle maji specialni vstup pro napousteni z vodovodu (nebo odkudkoliv, ale casto se tam zapojuje vodovod kvuli dopousteni). Vystup kotle zapojil asi spravne. Po otevreni vsech ventilu byla sptane zapojena zpatecka zavrena plynovym solenoidem a voda proudila pres vstup zpatecky na kotli do plynoveho potrubi… Do samotneho systemu se toho moc nedostalo, protoze se hned natlakoval vzduchem.

  2. josef Odpovědět

   Já myslím, že by to chtělo víc se zamyslet, jak to zapojil, že to to stalo. Není to nic složitého (myslet). Stačilo kdyby zapojil výstup topné vody z kotle na plynový uzávěr, otevřel ho a začal napouštět topení.

   1. Roman Odpovědět

    Desítky debilních komentářů je tady, ale vy pane Josefe jste to tu jediný napsal správně. Palec nahoru.

  3. David Odpovědět

   Víťo jde to!
   Jestli je to jak píšou, tak ten rádoby odborník mohl studenou do kotle napojit normálně správně a vývod teplé propojit do plynového potrubí v domnění že je to pro TUV. Fotka je jen ilustrační, (i když i tady je to katastrofa) ale pokud to flikoval bez ventilů nebo neřešil barvy páček na ventilech tak to není pro laika nereálný. Už jsem se setkal s horšíma a pořád mě dokáže překvapit čeho jsou držgrešle schopný aby ušetřili!!!

 4. Jarda Odpovědět

  Škoda vznikla v řadu plynu, nikoli vody, tedy chyba v nadpisu = raději tedy “ Voda zapojená do plynového řadu“ – chudák kotel za nic nemůže a jen taky trpí.

 5. Jirka Odpovědět

  Chlapi vy ste ho nepochopili on chtěl konečně rozjet novou metodu spalováním vody v plynovém kotli ohřev jiné vody,šlo mu jen o ekologii

 6. Jasin Odpovědět

  „voda se musela odčerpat“
  omyl, voda nic nemusí. Asi by bylo lepší napsat vodu bylo nutno odčerpat.
  Tato pidgin čeština je ovšem běžně šířena pomocí ČT. Pologramotní redaktoři zamořují podobným sesáním celou republiku. Pak není divu že to prosakuje i sem.
  Kousek vedle čteme … „Plíškové se změnila soupeřka.“ A ona ji pak nemohla poznat?
  Když chcete někam napsat slovo „se“ řekněte si nejdříve na jeho místě ekvivalent tohoto slůvka a to je slovo „sebe“. Hned bude jasné jakou ptákovinu hodláte napsat.

  1. Petr Odpovědět

   Konečně jsem objevil normálního člověka hájícího češtinu. Češi nemají rádi Trpný rod , proto používají kouzelné slůvko “ se “ . Ještě horší je používání “ záporných otázek “ v kladných vazbách např. při nabízení jídel a nápojů viz český dabing. P.S. omlouvám se za zcela jiné téma.

 7. Fanda Odpovědět

  Delam plynarinu cely zivot, revize, vysokotlak, atp….Priklanel bych se k nazoru jak pise Jan. Uz jsem toho videl dost, bohuzel jak podomacku ukutene, tak ale i od „odbornych“ firem (mekce napajene spoje apod.) a toto neni zase tak nemozne jak se muze zdat. Jak se rika: i mistr tesar se utne a netroufnu si rict ze me se tohle nikdy stat nemuze. Kazdopadne skoda 35tis zase neni dnes nijak zavratna a ono uvedene „odcerpani“ vody je rekl bych hodne nadsazene. A jeste na zaver: dnes se setkavam s kotli opravdu z celeho sveta, s vetsinou neni problem, nicmene par vyrobcu ma opravdu chutovkove nakresy i popisy a spatne zapojit trubky nemusi byt problem ani pro zkuseneho instalatera. Plynu zdar 😀

  1. josef Odpovědět

   Těch 35 tis. bych nepovažoval za nadsazené. Když se dostane voda do NTL rozvodu, je to vždycky průser. Jak a kde jí dostat ven, když dneska se již kapáky nedávají. Jestli šla odsát přez nejnižší přípojku, tak super, jinak vykopat, otevřít řad, nechat vytéct, zavařit. A následné obcházení odběratelů, zprovoznění, odvzdušnění…spousta lidí, montérů. A peněz.

  2. Norty23 Odpovědět

   Naprostá pravda, jsem taky kolega v oboru….
   No, ale pokud ten člověk měl kotel odkrytován, tak snad vidí, že jedna trubka vede do plynové automatiky. Dalších jich tam už moc není. IN topná voda, OUT topná voda, případně z trojcesťáku na TUV. Nebo průtokáč tam a ven….

 8. Petr Odpovědět

  Zdravím diskutující,
  Informace o tlacích výše uvedené jsou naprosto správné! Jen mě mrzí inteligentní poznámky typu ředitel zeměkoule, což svědčí o inteligenci pisatele.
  Dělám v tomto oboru přes 30 let a vůbec si nedělám iluze o kvalitě práce rádoby řemeslníků. Stav se stále jen zhoršuje.
  Podle toho dopadu, se dostala voda přes plynové potrubí ke spoustě odběratelů v okolí. Škoda nebude asi jen na kotli, kde problém vznikl. Budou poškozeny plynoměry a kotle v okolí. A ikdyby ne, tak k tomu asi ještě dojde.
  Po vyprázdnění plynovodu od vody, zůstane tato na stěnách potrubí a po obnovení dodávek plynu budou kapičky vody dále unášeny do spalovacího systému v kotli, což následně povede k závadám.
  Dále si nedělejme iluze o kvalitě plynu, který obsahuje dost prachu, který po smíchání s vodou, provede kdo ví co.
  Takže problémy ještě teprve přijdou.

 9. BikerOnly Odpovědět

  Problém je v tom, že i plynový kotel koupíte na eshopech, takže si jej (ne)bezpečně může zapojit kdejaký kutil. Kotel v jiných zemích nelze na netu koupit, pokud nemáte patřičné oprávněnení.
  P.s. Toto bude častější, pokud bude nedostatek kvalifikovaných řemeslníků

 10. Cruelman Odpovědět

  Obávám se, že těch 35tis účtovala plynárenská jen za pročištění potrubí. Největší problém bych ale viděl v tom, že mohlo dojít k zaplavení plynoměrů a hořáků spotřebičů u X odběratelů. Copak hořák, ten by se měl vysušit po prvním zapálení, to potrubí před ním a plynoměr by mělo časem vysušit proudění plynu. Ale voda mohla natéct do elektroniky kotlů v okolí a zničit ji. Věci které se odehrály za plynoměrem provozovatel soustavy neřeší, je mu to jedno, to je věc odběratelů. Jak jim budou postupně haprovat kotle, budou přibývat náklady na opravy, které budou vymáhat po majeteli přípojky, jterý si toho pána objednal. I když teoreticky by přece jen mohli připojení zákazníci uplatňovat náhradu škod po dodavateli ZP – provozovateli soustavy, protože se při dodávce plynu odchýlil od specifikace. Takže by vymáhali škody na kotlích po plynárenské, která jim (z jejich pohledu) chvíli „dodávala“ místo plynu vodu. A plynárenská by pak tyto škody (vynásobené zlodějským koeficientem) uplatňovala po tom nešŤastníkovi, který si toho „mistra“ objednal“. A ten by tyto škody v nekonečném občanskoprávním řízení uplatňoval po svém „mistrovi“.

 11. Jakub Odpovědět

  Par komentaru jsem cetl a pak jsem radsi prestal? pac jsem ten co takovito poruchy na plynovodech zajistuje a nasledne opravi. Takze pokud to udelal, plynomer (us dost roku) nepropousti nazpet!? Tudis 6 atmosfer z vodovodu „( vod. Rad je na ulici!)“ ho muze poskodit a neco protect muze?ale driv mu to potece z jeho kotle? a nakonec nemam info o tom ze by to kolegove resili? “ fiction or fakt“ ?

  1. josef Odpovědět

   Jakub: Doporučuji doplnit info od kolegů z Tachova. Voda se dostala přez plynoměr, asi protrhla měchy a opravdu zaplavila plynovodní NTL řad.

 12. Jára Odpovědět

  Takhle dneska řemeslníci normálně pracují.

  Mě dělala certifikovaná firma elektroinstalaci a jen „jemě sekáčem“ prosekali dráty ke zvonkům a hned to zabetonovali. Já jsem to nově udělané místo musel rozsekat a oprava mi trvala více než den. Vedení namísto zasekání kabelů do zdi v bytě natáhli tak hnusně, že jsem si to musel celé předělat.

  Řemeslníkům je dneska všechno u prdele a berou za nekvalitní práci nehorázný peníze. Někteří rovnou kradou. A situace je tak zlá, že ani za těchto podnínek řemeslníci nejsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *