01_cesta

Spory o příjezdové cesty patří mezi ty nejsložitější

Zjištění, že sice vlastníte krásný rodinný dům v nádherném prostředí, ale nemáte se k němu jak dostat, patří mezi ty nejnepříjemnější. O to více, že právní tahanice spojené s touto situací se často táhnou velice dlouho a na začátku sporu není vůbec snadné podobu konečného rozhodnutí odhadnout. Každý majitel domu i člověk, který se dům koupit teprve chystá, by se proto měl seznámit s alespoň základními fakty a pravidly, spojenými s touto ošemetnou právní situací.

Dobré vztahy nadevše

V ideální situaci samozřejmě k žádným sporům o příjezdovou komunikaci vůbec nedojde, neboť dobří a rozumní sousedé se navzájem dokáží vždy dohodnout. Život ale není ideální, vlastníkem příjezdové cesty k vašemu domu navíc nemusí být vždy soused, se kterým jste chodili do školy. Nezřídkakdy je jím někdo, koho vůbec neznáte, anebo jde dokonce o právnickou osobu.

Je dobré mít na paměti, že patálie s příjezdovou cestou mohou potkat i ty, kdo si kupují novostavbu v rámci developerského projektu. Pokud developer otázku příjezdové cesty neřeší či odkládá, může – např. v případě jeho krachu – dojít situace až tak daleko, že vlastnictví pozemků s cestou se přesune a majitelé domů k nim nebudou mít přístup. Otázku příjezdové cesty tak s developerem vždy řešte!

Mimochodem, i v případě, že se se sousedem v klidu a bez problémů domluvíte, není od věci tuto dohodu zanést v v podobě věcného břemene do katastru. Jistota je jistota…

Právo na přístup

V případě, že již dojde k situaci, že se skutečně nemáte jak dostat na svůj pozemek, vaší jedinou nadějí jsou paragrafy 1029 až 1036 Nového občanského zákoníku. Ty totiž ustanovují, že v případě, že vlastník pozemku jej nemůže z důvodu chybějícího přístupu řádně obhospodařovat, jeho sousedé mají povinnost být mu nápomocni v řešení této situace.

Ustanovení zní sice slibně, rozhodně ale neznamená, že by majitel měl automatické právo na užívání cesty. Onou pomocí při řešení se myslí prodej, prodej podílu, pronájem apod. Není těžké si představit, že pokud již situace došla až sem, soused nebude prodávat lacino. Cena ale nemusí bt jediným problémem, úskalí je zde více.

Soud totiž majiteli nemusí majiteli jeho nárok vůbec přiznat, pokud nastane některá z následujících situací:

  • Nejde o zajištění přístupu jako takového, ale jen o zajištění přístupu pohodlnějšího (fakt, že musíte objíždět celou vesnici vám tedy jako argument nepomůže)
  • Vznikla-li situace vaší vinou, tj. způsobili jste jí úmyslně, anebo hrubou nedbalostí (pozor, teoreticky lze za hrubou nedbalost považovat i to, že jste si před koupí v katastru nezjistili potřebné informace)
  • Převýší-li škoda způsobená sousedovi výhodu, kterou vám cesta poskytne (je zřejmé, že jde o poměrně obecnou formulaci, do které se vejde leccos…)

Je tedy zřejmé, že nedořešená příjezdová cesta je potenciálním zdrojem vážných problémů,jejichž řešení navíc nemusí skončit vždy happy-endem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

  1. Ladislav Dvořák Odpovědět

    Při projektování stavby musí projektant zajistit přístupovou (příjezdovou) cestu. Jinak by stavební úřad neměl stavbu povolit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *