Spárování

Spárování přírodního kamene

Přírodní kámen anebo dlažba, která vypadá ryze naturálně, si v interiéru i v exteriéru své místo stoprocentně najdou. Ve vysoce kvalitním provedení se rozhodně vyplatí. Přemýšlet byste při realizaci obkladů, podlahy anebo čehokoli jiného zejména o tom, jakým způsobem budete řešit spáry mezi jednotlivými kusy. I nalepení kamene musí být maximálně estetické a funkční. My se podíváme na to, jakým způsobem spárování dlažby ryze přírodního charakteru realizovat.

Příprava před spárováním

Před započetím jakékoli činnosti týkající se spárování musíme nalepit na daný podklad kameny. Jednotlivé kusy musí do sebe zapadat tak, aby bylo následné spárování snadné. Vždy musíte mezi těmito kusy nechávat volné místo, které pak vyplníte pohodlně spárovací hmotou. Toto místo by mělo být totožné, a to zhruba o šířce oscilující mezi 1 až 3 cm. Když pak tyto mezery vyplníme spárovací hmotou, bude celek vypadat dokonale.

Čím lze spárovat

Spárovat lze nejrůznějšími hmotami. Klasiku představují zejména pískovo-cementové. U těch je zapotřebí, aby v době aplikace vypadaly jako klasická kaše. Jestliže spárujete kámen, měli byste mít speciální hmotu, která je určená právě pro spárování kamene. Nebude tak časem docházet k nežádoucím změnám barevnosti a také k případnému poničení v případě odštípnutí kusů kamene. Jinak není problém využit i cementové směsi, díky kterým dosáhnete na váš vysněný odstín, který chcete mít.

Postup při spárování

Spárovací hmotu musíte postupně vtlačovat do mezer, které již vznikly po pokladení jednotlivých kousků kamene nebo jiného přírodního materiálu. Samotný prostor byste měli vyplnit, nicméně hmota nemusí v mezerách dosahovat až po samotné okraje. Optimální bude, když dosáhne vrcholu přibližně 1 centimetr pod okrajem kamene. Pokud přesáhne vrchol kamene a zaschne, je zapotřebí ji pak pracně oškrabávat. Povrch je třeba ještě před oschnutím omývat, a to za pomocí navlhčené houbičky. Kvalita spár je velmi důležitá pro vytvoření jednolitého kvalitního povrchu.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *