Solární lucerna dokáže zkrášlit zahradu. Jak jí vybírat?

osvětlení

Hledáte-li způsob jakým zkrášlit a ozvláštnit svoji zahradu, vhodným způsobem je instalace jejího osvětlení. To lze pojmout různými způsoby. Ten složitější by spočíval v systému světelných zdrojů s napájením ze sítě. Jedná se o způsob nabízející maximum možností, současně je ale instalace takového systému technicky poměrně náročná. Mnohem jednodušší způsob představuje využití solárních luceren.

Co je solární lucerna? 

Pod pojmem solární lucerna rozumíme relativně jednoduchý zdroj světla skládající se z LED diod spojených s vestavěným solárním článkem a baterií. Fungování solární lucerny je velmi jednoduché: v průběhu dne se baterie nabije a v noci potom poskytuje energii pro LED diody.

zahrada

Foto: Pixabay

Výhody solárních luceren

Osvětlení zahrady prostřednictvím solárních luceren je velmi snadné nainstalovat. Není nutné propojovat jednotlivé prvky se zdrojem energie, odpadá kabeláž apod. Světla si na zahradě prostě rozmístíte tak, jak potřebujete. Absence připojení k síti znamená také nulové náklady na spotřebu energie.

Jak vybírat solární lucerny

Při výběru solární lucerny je samozřejmě důležité vědět, kam jí chcete umístit. Existují totiž lucerny pro zavěšení, i pro zapíchnutí do země. Důležitým parametrem je tzv. stupeň krytí. Ten značí schopnost zabránit vniknutí vody, prachu, ale i hmyzu přímo dovnitř lucerny. Pro zahradní použití, při kterém nebude lucerna shora kryta (vzhledem k přítomnosti solárního článku je přitom třeba, aby kryta nebyla) je třeba vybírat světla s krytím třídy IP44. Pokud hrozí, že na něj občas zamíří zahradní hadice s vodou, volte krytí IP50 a vyšší.

Co se výkonu týká, LED diody solárních luceren nelze v žádném případě porovnávat s klasickou žárovkou. Solární lucerny mají totiž mnohem vyšší účinnost a jejich výkon odpovídá světlu na které musí klasická žárovka vynaložit více energie.

V neposlední řadě ale berte v potaz také kvalitu zpracování všech částí lucerny. Čím lepší, tím delší životnost. Na pomoc si vezměte třeba internetové recenze.

Zdroje informací: https://www.living.cz/poridte-si-zahradni-solarni-lucerny-poradime-vam-jake/

https://www.alza.cz/hobby/venkovni-lucerny/18892375.htm

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.