Pračka

Soda, ocet a voda zatočí s plísní a zápachem v pračce

Rádi se s vámi podělíme náš o způsob, jak pračku vyčistit. Každá má na to svůj vlastní postup, ale tento nás opravdu ještě nezklamal. Děláme to tak už roky. S pračkou jsme nikdy neměli žádný vážnější problém.

Rituál jednou za půl roku

Postup doporučujeme opakovat jednou do půl roku. Funguje to lépe, než pokud použijete jen samotný ocet. Účinky budou samozřejmě dlouhodobější. I když to trvá jistý čas, vy nemusíte dělat nic, pračka se vyčistí celkem sama.Jen ji stačí zapnout.

Co na to potřebujeme?

  • 1 kilogram krystalické sody, kterou koupíte v drogerii či v zemědělské prodejně,
  • 4 litry vody,
  • a nakonec 1 litr octa.

Pračka

Foto: Pixabay

A jaký je postup?

Do bubnu pračky nalijeme 4 litry vody, ke které přidáme krystalickou sodu rozmíchanou ve vroucí vodě.Buben následně zavřeme a nastavíme nejdelší program při nejvyšší teplotě, bez předpírky. Až pračka dopere, přidáme ocet, samozřejmě nalijeme do přihrádky na prášek a zopakujeme stejný program.

Krystalická soda rozpustí nečistoty, vlasy a kousky tkanin, rozpustí i vodní kámen. Ocet přihrádku na prášek vydezinfikuje, zničí zárodky plísní či odstraní zápach, který se v pračce začne časem šířit. Také rozpouští hořečnaté a vápenaté soli, ze kterých jsou složeny běžné prací prostředky.

Jak pořádně vyčistit gumové těsnění

Určitě nepoužívejte agresivní čističe do koupele, které gumičky jednoduše rozleptají. Skvěle působí ocet. Můžete hadr nechat vsáknout octem a vložit dovnitř těsnění, nechejte působit a potom jen omyjte.

Co dělat, pokud chcete vyčistit buben ručně

K čištění použijte roztok z jedlé sody a kyseliny citrónové. Tato řekněme směs rozpustí vodní kámen ihned, takže při prvním kontaktu.

Jak si poradit s tvrdou vodou

Do dávkovače na prací prostředek nasypte jednou za čas balíček kyseliny citronové. Potom nastavte nejdelší program na nejvyšší teplotě bez předpírky.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

3 komentáře

  1. Hlobilvá Marie Odpovědět

    Milý Radku, ráda čtu tvoje rady,které uveřejňuješ na počítači. Dnes jsem si přečetla,jak ošetřovat pračku proti zápachu. Ale máš tam chybu v zadání.Píšeš: 1 kg krystalické vody. 4litry sody a 1 l octa. N ení to naopak?l Zdraví tě teta Hlobilová ze Vsetína.

  2. vera Odpovědět

    Tak špinavou pračku jsem ještě neměla. Když peru kuchyňské utěrky na 90°C, tak k pracímu prášku přisypu mletou (práškovou) sodu. Změkčí vodu, utěrky jsou čistě vyprané a současně čistí pračku. Čistit octem gumové těsnění, to také zkoušet nebudu. Jednak to gumové těsnění v pračce nemám špinavé a jednak ocet je ředěná kyselina octová a to si s gumovým materiálem nebude rozumět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *