Sníh

Sníh na střechách může přinést problémy

V poslední době se majitelé domu určitě potýkají s problematickým sněhem. Je všude a aby toho nebylo málo, je i na samotné střeše. Právě toto místo může ve spojení s velkou masou sněhu přinášet mnohé problémy. Na ty se dnes společně podíváme.

Je nebezpečný, raději s ním počítejte

Sníh i led je obecně pro vlastníky nemovitostí nebezpečný. Pokud se nachází na střeše musí pán domu zajistit, aby nikoho neohrožoval. Typicky musí zachycovat a odvádět bílou hmotu. Nesmí také nikterak zasahovat do silničního provozu. Mnoho lidí si myslí, že mají vyhráno, pokud instalují na střechu takzvané sněhové zachytávače. To však není žádná pravda. Jen udržují sníh do určité výšky. Poté stejně může spadnou. Nejlepším řešením je tak vždy počítat se sněhem. Například tomu již uzpůsobit architektonické řešení stavby.

V ohrožení je střecha samotná

Sníh však nemusí ohrožovat jen obyvatele domu nebo kolemjdoucí. Může být nebezpeční i pro střechu samotnou. Není v žádném zájmu majitele, aby bylo na střeše sněhu moc. Dobrá jsou tedy řešení, která sníh ve spojení se sklonem střechy odvádějí. Je-li totiž masy sněhu na střeše moc, přirozeně jej zatěžuje a střecha to nemusí vydržet. Navíc mohou být ohrožující i samotné zábrany. Občas se stává, že pod tíhou sněhu povolí a zdeformují celou střechu.

Jak nebezpečí řešit?

Podíváme se tedy na to, co s tím. Existují dvě skupiny řešení. Obě jsou vcelku podobně účinná, jsou však vlastně ve své podstatě opačná. První přístup spočívá v hladké střešní krytině, velkém spádu a odstranění okapu přes zimu. Sníh samovolně sjíždí. Tento přístup je nejvhodnější pro místa, kde nedochází ke střetávání chodců z veřejných prostranství nebo dopravy. Druhým přístupem je právě nízký spád. Sníh ta zůstane celou zimu na místě. Konstrukce střechy a celého domu však musí být na tento postup připravena. Nevýhodou je, že pokud spadne abnormální množství zimních srážek, musí se ze střechy sundávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *