Skvrny od červeného vína: Jak na rychlé a účinné odstranění bez chemie

sklenka

Jsou situace, které se mohou přihodit každému z nás a vyžadují si rychlou reakci. A přesně mezi takové patří nemilá příhoda s červeným vínem. Ať už si rádi dáte sklenku červeného nebo nikoliv, tak stačí, když vás někdo omylem polije na party, oslavě či v restauraci nebo návštěva vyšplouchne nechtěně víno na váš koberec. Jak efektivně odstranit skvrny? Poradíme, i co dělat v případě, že se jedná dokonce už o zaschlé červené víno.

Zkrátka stane se. Stačí neopatrný pohyb, trocha nepozornosti a máte na sobě nebo na koberci skvrnu od vína. A jelikož se to může stát kdykoli a zpravidla právě v nejméně vhodnou dobu, tak je dobré vědět, co dělat, abyste situaci zachránili, jakožto i potažmo vaše oblečení či interiér.

Rychlost je rozhodující

Zde platí rychlé jednání. Pokud začnete s odstraňováním skvrn ihned, tak máte velkou šanci, že vše se obejde bez viditelného a trvalého následku. V prvním kroku je třeba odstranit co nejvíce rozlitého vína. K odsátí použijte papírový ubrousek, kapesník nebo kuchyňskou papírovou utěrku. Při odsávání přitlačte na skvrnu a snažte se nasát co nejvíce vina. Hlavně místo netřete, jinak do látky či kobercového vlákna vpravíte více vína. Jako první pomoc je možné skvrnu polít minerálkou, víno tak zředit a pak vše odsát.

Vyčištění skvrny bez chemie

Po odsátí vína zasypte skvrnu kuchyňskou solí, kterou máte zajisté doma a vždy tak po ruce. Nechte sůl chvíli působit, klidně i několik hodin. Poté sůl odstraňte a oblečení vyperte. Mezi spolehlivé odstraňovače skvrn od vína patří citron či citronová šťáva. Nakapejte na postižené místo a nechte působit. Poté opět odsajte ubrouskem či papírovým kapesníkem a látku vyperte.

víno

Foto: Pixabay

Jak na zaschlé skvrny od vína

Pokud jste si skvrny od červeného vína na oblečení všimli pozdě nebo se vám tento malér stal, že nebylo možné jej ihned řešit, tak i zde poradíme. Není třeba zoufat. Namočte oblečení na chvíli do teplého mléka a pak ho vyperte běžným způsobem. Místo horkého mléka můžete vyzkoušet i účinnou octovou koupel, tj. cca 3 polévkové lžíce octa a 3 l vody, do níž ponoříte oblečení aspoň na ½ hodiny.

Zdroj: velkovinoteka.cz, apetitonline.cz

Náhledové foto: Pixabay