solarni-panely

Seznamte se s mýty okolo fotovoltaiky. Budete se divit, čemu všemu lidé věří

Solární energie je dnes značně v módě. Jde o všem o řešení poměrně drahé, takže pokud budete chtít být soběstační, budete muset sáhnout do kapsy o něco hlouběji. Anebo také ne. Můžete si totiž nechat přispět poměrně značnou část od státu.

A jak na to? Především se zbavte mýtu, které okolo solárních zařízení panují. Ukážeme vám ty nejčastější a jedním dechem prozradíme, jak je to s nimi doopravdy.

Solární panely vás zásobí elektřinou spolehlivě

Většinou míváme obavy z toho, že jde o pomocníky fungující na slunce. A to přece v našich zeměpisných šířkách rozhodně nesvítí každý den, o nočních hodinách ani nemluvě. A kdo by chtěl, aby se mu během této doby vypnula třeba lednička?

Naštěstí není vše tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Vsadit totiž můžete na baterie nebo akumulační články, které aktuálně nadbytečnou elektřinu uskladní a dodají vám ji v době nedostatku. Dalším vhodným řešením je také napojení na elektrickou síť. Budete tak mít jistotu, že si pocítíte nebo zatopíte i za té nejmrazivější zimy.

Foto: Pixabay

Když chci od státu dotace, musím investovat opravdu hodně

Další mýtus se pojí právě s financováním obnovitelných zdrojů. Aktuálně u nás běží program Nová zelené úsporám. Aktuálně je plánován jen do konce roku 2021, ovšem zodpovědná místa tvrdí, že ho zcela jistě prodlouží.

Dotaci díky němu můžete získat opravdu jen na solární nebo fotovoltaické technologie. Nemusíte zároveň rekonstruovat dům, pořizovat rekuperaci ani nic podobného. Ovšem čím více své bydlení přiblížíte k nízkoenergetickým nebo dokonce pasivním standardům, tím více financí od státu získáte. To je zkrátka fakt.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.eon.cz/radce/usporne-bydleni/dotace-nova-zelena-usporam/jak-velkou-dotaci-na-vyuziti-solarni-energie-mohu-dostat/

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

4 komentáře

 1. Nenni Odpovědět

  Obšírnější článek by napsal žák základní školy.
  Jak to je když bude v zimě pod mrakem delší dobu, baterie to utáhnou 🤔… Ano bez připojení k síti to v našich podmínkách povětšinou fungovat nebude.
  Jak vysoké jsou dotace?
  Promiňte, ale takhle se to nedělá.

 2. Hejna Petr Odpovědět

  Pokud mám fotovoltajku připojenou na síť, jsem podnikatel a nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jedině, že bych na dobu podpory pozastavil podnikání.

 3. Karel Odpovědět

  Se vrůstajícím teplem stoupají ztráty v mědi a železe(transformátory) a ohřevem venkovního vedení nejen sluncem také vznikají ztráty a myslím si že zatím sluneční panely na střechách ani nestačí kompenzovat tyto ztráty, které v horkých a slunečních dní dosahují celoplošně stovky MWh.Takže i kdyby Čez nebo stát investoval do solárů na střechách 100% stále by se mu to vyplatilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *