Schodolezy v domácnostech vozíčkářů

01_schodiste

Život přináší nejrůznější situace a bohužel i ty neradostné. Nemoci, úrazy a v neposlední řadě komplikace spojené s věkem, mohou člověka upoutat na kolečkové křeslo. I nepohyblivý člověk má ale plné právo na plnohodnotný život, jen k němu potřebuje trochu specifické podmínky. Ne vždy je však možné je vytvořit a i zdánlivé maličkosti mohou představovat velký problém. Co dělat např. v situaci, kdy má dům patro? Výtah nebo samozdvižná plošina jsou velice drahé a ne vždy je jejich instalace možná. V takovém případě může v domácnosti opravdu hodně pomoci tzv. schodolez.

Co je to schodolez?

Schodolez je zařízení, které pomáhá s pohybem vozíčkáře po schodech. Vyžaduje přitom asistenci druhé osoby, manipulace je však velmi snadná a v některých případech nevyžaduje fyzickou sílu. Lidé tak mohou pomáhat svým blízkým upoutaným na vozíček pohybovat se po domě (a samozřejmě i všude jinde, kde je to potřeba). V dnešní době jsou schodolezy poháněny baterií, jsou velmi bezpečné, skladné a lze je snadno převážet.

Schodolezy se obecně dělí na dvě základní kategorie, schodolezy pásové a schodolezy kolečkové. Každý z nich má své výhody a je vhodný pro určité případy.

wheelchair

Foto: Pixabay

Pásové a kolečkové schodolezy

Pásové schodolezy jsou elektrická zařízení, na která upevnit invalidní vozík a pomocí něj zdolat schody. Pásové schodolezy jsou na schodech absolutně stabilní a plně elektricky ovladatelné, tj. nevyžadují od osoby, které jej ovládá zapojení žádné zvláštní fyzické síly. Jistou nevýhodou je jeho použití pouze na klasických rovných schodištích.

Kolečkové schodolezy oproti tomu zvládají i točitá nebo jinak atypická schodiště, cenou za to je ovšem složitější ovládání a nutnost vyvinout jistou fyzickou sílu. I kolečkové schodolezy jsou nicméně elektrické a snaží se člověku manipulaci s vozíkem maximálně ulehčit.

Další výhody schodolezů

Již bylo naznačeno, že schodolezy jsou poháněny bateriemi. Ty dnes vydrží na jedno nabití velmi dlouho a údržba tak není příliš náročná. Na trhu jsou dostupné schodolezy s velkou nosností a ten vhodný si může vybrat každý, kdo jej potřebuje.

Jakožto zdravotní pomůcka jsou schodolezy dotovány a dotace může v tomto případě dosahovat až 90 %. Prodejci schodolezů klientům s vyřízením dotací většinou rádi pomohou. Schodolez může opravdu pomoci, byla by škoda jej nevyužít.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.