01_sauna

Sauny pomáhají s mnoha neduhy. Jak vybrat tu nejlepší?

Saunování má blahodárný vliv na fyzické i psychické zdraví. V současné době existují sauny v mnoha variantách, přičemž si je vesměs můžete pořídit domů či na zahradu. Jaké máte aktuálně možnosti?

Druhy saun

Ačkoli je původ saun nejasný, nepochybně existují více než 1 000 let. Mezi nejstarší druhy přitom patří kouřové sauny, ve kterých se topí klasickými kamny. U nás už takové nejsou příliš běžné, stále jsou ale někdy využívány ve Finsku, což je země saunování zaslíbená. Ostatně samotné slovo „sauna“ pochází z finštiny a označuje místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna. Aktuálně si můžete pořídit široký sortiment saun a příslušenství, jež si lze výhodněji zakoupit např. s XXXlutz kupony, případně s kupony do dalších obchodů. Jaké ale máte k dispozici sauny konkrétně?

Finské sauny

Jak už jsme zmínili, Finsko je velmocí saunování. Proto není divu, že dnes patří mezi nejoblíbenější finské sauny. Ačkoli se v nich už téměř výhradně používají elektrická kamna, jde o klasický způsob saunování, které pomáhá s mnoha neduhy (vyplavuje toxiny, účinkuje proti stresu, posiluje imunitu, pomáhá zhubnout atd.). Teplota se zde pohybuje mezi 85 a 110 °C, takže je dosti vysoká, což nemusí úplně každému vyhovovat (viz níže). Po každém saunování by ale samozřejmě mělo následovat ochlazení. Finská sauna může mít místo na zahradě, ale také v domě nebo na prostornější terase.

Infrasauny

Infrasauny jsou zvláštním typem saun, přičemž oblíbené jsou např. ve fitness centrech. Hojně je totiž využívají sportovci, kteří se chtějí zahřát před tréninkem. Prohřát organismus za pomoci infračerveného záření je navíc vhodné i při regeneraci, před rehabilitací, ale třeba také před pobytem v chladném prostředí. Navíc je mohou používat i lidé, kteří do finské sauny ze zdravotních důvodů nemohou, tedy osoby s vysokým krevním tlakem nebo astmatici. Teplota je zde mezi 30 až 60 °C. Infrasaunu lze umístit na zahradu i kamkoli v interiéru, protože není potřeba řešit odvětrávání.

Doporučujeme: pokud vás tato varianta zaujala, můžete si přečíst test infrasaun, abyste věděli, jaké máte v této oblasti aktuálně možnosti.

Kombinované sauny

Kombinované sauny snoubí vlastnosti finských saun a infrasaun. Je zde tedy horko a suchý vzduch a zároveň se můžete nechat prohřát infrapaprsky. Zařízení totiž disponují jak saunovým topidlem, tak infrazářiči. Tento typ tedy propojuje pozitivní působení obou typů saun na lidský organismus. Před sportovním výkonem tak můžete např. využít rychlé saunování v infrasauně, ale jindy je možné relaxovat v podmínkách klasické sauny. Kombinovanou sauna lze jako vestavěnou či volně stojící umístit do interiéru, své místo ale může mít také na zahradě.

Sauna

Foto: Pixabay

Parní sauny

Parní sauny jsou určeny pro ty, kterým nedělá dobře velké horko ve finských saunách a nevyhovuje jim ani suchý vzduch. V těchto zařízeních je obvyklá teplota 40 až 50 °C. Navíc zde panuje vysoká vlhkost vzduchu, a to mezi 90 a 100 %. I díky tomu mohou pomoci s různými dýchacími potížemi, když např. usnadňují vykašlávání. Navíc mají kladný vliv i na fyzickou i psychickou regeneraci, kvalitu pokožky a uplatnění mohou nalézt i při léčení pohybových potíží, a to včetně revmatismu. Umístit je přitom lze především do interiéru, do venkovního prostředí se příliš nehodí.

Biosauny

Posledním typ saun, na který se zaměříme, představují biosauny, jež jsou stejně jako kombinované sauny kombinací dvou typů, a to finské a parní sauny. Teplotně se nacházejí mezi oběma variantami (zhruba 50 až 70 °C), což platí i pro vlhkost vzduchu (cca 40 až 80 %). Opět se jedná o vhodné řešení pro ty, kteří nemají rádi vysoké teploty a suchý vzduch, na druhou stranu jim nevyhovují ani parní sauny, a to díky příliš vlhkému vzduchu. Ocení je tedy např. děti anebo starší lidé. Pozitivně přitom působí na detoxikaci organismu, přispívají k regeneraci a posilují oběhovou soustavu a psychiku.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *