Robotický vysavač

Podle jakých kritérií vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače jsou moderními pomocníky do domácnosti, kteří mohou výrazně usnadnit úklid. K tomu je ovšem potřeba, abyste si vybrali to nejlepší možné zařízení právě do vašeho interiéru.

Robotické vysavače jako účinní pomocníci při úklidu

Robotické vysavače jsou pomocníky v domácnosti, kteří pracují zcela automaticky. Mohou tedy uklízet každý den, přičemž budou pracovat i v době, kdy nebudete doma. V současné době si je možné pořídit široký sortiment produktů. K dispozici máte např. robotický vysavač s mopem, nicméně se při nákupu zaměřte především na to, zda disponují navigací. Ačkoli takové přístroje bývají dražší, úklid s nimi je efektivnější, neboť dokážou pokrýt až 99 % plochy. Produkty bez navigace sice mohou pracovat také spolehlivě, obvykle ovšem pokryjí pouze 70 až 90 % plochy dané místnosti.

Na co se zaměřit při nákupu robotického vysavače?

Pro mnoho lidí bude samozřejmě rozhodujícím faktorem pořizovací cena. Základní modely seženete do 5 000 Kč, za kvalitnější produkty si ovšem budete muset připlatit. Nejdražší produkty mohou být i 10× dražší, nicméně zase nemusíte zruinovat rodinný rozpočet. Při nákupu je ostatně možné využít slevové kódy na Moebelix.cz, případně do dalších obchodů, které mohou učinit nákup výhodnějším. Dále se zaměřte na velikost a členitost prostoru, neboť od toho se odvíjí kapacita nádoby nebo výdrž akumulátoru. Pro členitější prostory jsou navíc vhodné již zmíněné robotické vysavače s navigací.

Robotický vysavač

Foto: Pixabay

Co se týče objemu nádoby na odpad, ten se obvykle pohybuje od 0,4 do 0,8 litru. V tomto ohledu záleží nejen na velikosti prostoru, ale také na tom, kolik máte doma nečistot. Na tom se může např. podílet přítomnost domácího mazlíčka. Zaměřit byste se měli také na akumulátory, jež existují v podstatě ve dvou základních variantách. Levnější přístroje disponují NiMH akumulátory, dražší jsou opatřeny Li-Ion bateriemi, které jsou kvalitnější a mají větší kapacitu. Na jedno nabití přitom mohou robotické vysavače uklízet zhruba 1 až 4 hodiny. Důležitým faktorem pak může být i doba nabíjení.

Při výběru nového robotického vysavače se zaměřte i na typ povrchu, neboť některé výrobky mívají problém s vyššími koberci. Neopomeňte však ani výkon a příkon. Zařízení s vyšším výkonem jsou efektivnější, vyšší příkon ale zase znamená větší spotřebu elektrické energie. Roli mohou hrát i rozměry, případně hmotnost. Těžší bývají větší modely se širší výbavou, na druhou stranu váha obvykle nepřesahuje 4 kg. Dražší produkty bývají samozřejmě vyrobeny z kvalitních materiálů, takže jsou odolné, pro mnohé lidi však bude hrát větší roli hlučnost, jež se pohybuje mezi 50 a 70 dB.

Funkce robotických vysavačů

Při výběru robotických vysavačů se můžete zaměřit také na jejich funkce, jimiž se od sebe jednotlivé modely mohou výrazně lišit. Některé produkty např. umožňují mokré vysávání, díky čemuž může být úklid efektivnější, případně mají funkci vytírání, neboť jsou opatřeny mopem. Pro alergiky jsou vhodné výrobky se speciálními HEPA filtry. Některé robotické vysavače lze navíc ovládat smartphonem anebo hlasem, jiné disponují dálkovým ovládáním. Mezi zajímavé funkce nepochybně patří i časovač či automatické dobíjení. Při výběru se zkrátka můžete zaměřit na celou řadu faktorů.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *