Rajčata u spirály

Rajčatům u spirál je třeba pomáhat

Pěstujete rajčata? Pak už máte nejspíše úrodu. I když letošní sezona si dává vcelku na čas. Vždyť teploty venku nejsou zrovna nejvyšší, což rozhodně dozrávání jednotlivých rajčat neprospěje. Kdo si ale počká, ten se jistě dočká. Mezitím, co rajčátka dozrávají, určitě nezahálejte. Třeba taková rajčata u spirálovitých tyčí potřebují také vaši pomoc. Je zapotřebí jim pomáhat.

Rajčata se sama plazit nebudou

Tak tím si můžete být jistí. Rajče roste nahoru a rostlině je úplně jedno, jestli se dostane do spirály, nebo naopak mimo ni. Proto je zapotřebí rostlinku rukou vzít a nasměrovat ji tak, aby procházela spirálou dál. Tuto činnost je zapotřebí v pravidelných intervalech opakovat. Pokud rajče dosáhne výšky spirály, je vhodné rostlinu zastříhnout. Veškerou energii tak bude věnovat plodům, což si samozřejmě všichni přejeme. Rajčátka pak budou sladká.

Rajče u spirály

Rajče u spirály: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Nezapomínejte zaštipovat

Zaštipování nebo vyštipování rajčat je technikou, bez které se dá obejít, nicméně tyčkové odrůdy si ji bezesporu zaslouží. Mezi hlavní bází a listy se nacházejí postranní výhony, které je třeba eliminovat. Pokud tak neučiníte, rostlina se bude vysilovat tím, že jim dá živiny. Jestliže je vyštípnete, půjde energie do plodů. Vyštípnete jednoduše dle našeho obrázku. Ve spodní části článku přikládáme i video návod.

Zaštipování rajčat

Zaštipování rajčat: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Rajčata u spirál

Rajče u spirály: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Se zaléváním to nepřehánějte

Každopádně. Rajčata stačí zalévat ke kořenům, rozhodně vodu nelijte přímo na rostliny. Nejspíše byste se dočkali brzkého nástupu plísně rajčat, což si zcela jistě nepřejete. Pokud už se plíseň objeví, vyplatí se postupně rostlinu zbavovat napadených listů. V momentu, kdy plíseň přejde do plodů, je s konkrétní napadenou rostlinou konec. Jestliže ale nepřeléváte a zaštipujete, můžete si být jistí, že plíseň přijde později, kdy už budete mít velkou část sklizně pryč.

Návod na zaštipování rajčat:

Zdroj videa: YouTube kanál Radka Štěpána

Rajče u spirály: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *