Rady, jak ochránit úrodu jablek před strupovitostí

Strupovitost jablek sice nemusí být tak závažný problém, ale při silnějším napadení může poměrně citelně poznamenat celou úrodu. Je tak důležité dbát na některá preventivní opatření i cílenou ochranu. Odměnou vám budou vizuálně krásná jablka bez hořkých stroupků.

Strupovitost na listech i plodech

Strupovitost postihuje jabloně, ale i další druhy růžovitých rostlin včetně růží. Objevuje se začátkem jara až do podzimu. Stupeň napadení rostlin může být různý, kdy záleží na podmínkách. Nejhorší jsou teplé dny doplněné o vydatné srážky a vlhký vzduch. V takovém případě bývá výskyt a šíření strupovitosti největší. Problém se týká jak jabloní, tak i hrušní, kde taktéž postihuje listy i plody typickými hnědavě zbarvenými skvrnami.

Pořízení odolnějších odrůd

Jedním ze způsobů, jak bojovat proti výskytu strupovitosti na jabloních, je pořízení odolnějších a více rezistentních odrůd, které nejsou k této houbové chorobě tak náchylné. Jmenovitě se jedná například o odrůdy jabloní, jako jsou Ontario, Spartan, Idared, Gloster, Šampion, Rubín, Jonqagold, i další. Úroveň rezistence bývá zpravidla uvedena v informacích o konkrétní odrůdě. Problém však spočívá v tom, že ani rezistentní odrůda není nekonečně odolná a časem mohou i tyto odrůdy trpět strupovitostí. Děje se tak hlavně v problematických letech se zvýšeným výskytem této choroby.

Foto: Pixabay

Kvalitní řez a správná výživa stromu

Mezi další opatření, jak podpořit přirozenou odolnost stromu a zabránit tvorbě strupovitosti ve větší míře je kvalitní řez. Jde o to, aby koruna stromu byla dostatečná vzdušná a zbytečně nezadržovala velké množství vlhkosti. Dobré je také používání nejrůznějších podpůrných přípravků. Může se jednat o postřiky na rostlinné bázi, ale i vhodnou výživu stromu, aby měl dostatek všech potřebných minerálních látek. Právě přirozená odolnost je totiž jedním z nejlepších způsobů, jak proti strupovitosti bojovat bez používání dalších silnějších chemických postřiků.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahradkari/blog/okenko-do-zahrad-ivana-dvoraka/spory-strupovitosti-kazi-jablka-a-trapi-jablone-jak-jim-pomoci/ a https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/choroby/strupovitost-jablone-nejvaznejsi-choroba-jablek

Náhledové foto: Pixabay