Řada rodin si doma vytvořila rozsáhlou past. V současné době jsou nuceny za ni zaplatit až 250 000, ale nevědí o tom!

Topení

Rychle rostoucí náklady na energii mají nakonec mnoho podob v závislosti na tom, do jaké míry rodina využívá elektřinu, plyn nebo jiné zdroje energie. Zatímco několik rodinných jednotek zvýšení pocítí, nebude pro ně kritické.

Pro jiné to může být větší problém. A pak je tu skupina lidí, pro které může být přicházející poplatek skutečně likvidační.

Až desetinásobné zvýšení

Mluvíme zde zásadně o těch rodinných jednotkách, které topí elektrickými přímotopnými kotly. Takových rodin je v rámci České republiky šokující obrovské množství, zhruba 15 %. Vezmeme-li v úvahu celkový počet 5,3 milionu rodinných jednotek, vychází to na přibližně 800 000 z nich.

Teplo
Foto: Pixabay

Ohřívání pomocí energie nikdy nepatřilo k nejlevnějším metodám, ale v pozdější době se tím nikdo nemusel příliš zabývat, protože energie byla mírně levná. Ať je to jakkoli, to se změnilo. V kombinaci s velkou účinností takového vytápění se může jednat o skutečně ničivou kombinaci. Lidé si nechávali zavádět přímotopné radiátory, zejména v 90. letech 20. století, kdy se o nich mluvilo jako o zdroji tepla na dlouhou dobu, protože neznečišťovaly ovzduší. Tehdy nebylo moc o čem přemýšlet, protože kilowatthodina stála zhruba 60 haléřů. Dnes je to desetkrát tolik a náklady pravděpodobně dále porostou.

Výdaje budou velmi nepříjemné

Přímotopy se v současné době často vyskytují v nezateplených domech a v neúsporných nemovitostech a z velké části nehospodárných nemovitostech, které lze nalézt v opravdu chladnějším podnebí v horském podnebí nebo v podhůří. Tam může celkové čerpání za rok efektivně dosáhnout 20 megawatthodin, což se při dnešních změnách vyšplhá na celkové výdaje kolem 250 000 Kč. Ať už je to jakkoli, do nových rozměrů se posunul poměr mezi náklady na elektřinu a plyn a jejich výhodnosti pro vytápění.

Kdyby se stejná domácnost vytápěla plynem, přišla by si asi na 150 000 Kč. Ani to není malá částka a pro řadu lidí může být podobně nesmyslně drahá. Každopádně v nejvyšších částkách je to nezanedbatelný rozdíl. Každopádně je potvrzeno, že několik jedinců bude mít gigantické problémy zaplatit za energii, kterou využijí v tomto roce. A nakonec jedno varování. Pokud většina lidí v Německu zapnou přímotopy do zásuvky, nenastane blackout pouze u nich, ale i u nás. Přišlo varování, že v případě, kdy Češi, kteří si zakoupili nebo vlastní přímotopy, je zapojili do zásuvky, nastane několika-ti denní, dokonce několika-ti měsíční blackout!

Zdroje info: ceskestavby.cz, aazdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay