Působí váš obývák stále stísněně? Možná je problém v obraze

Obrázek

O svém interiéru máme obvykle určitě představy. Ovšem ne vždy se nám je podaří naplnit. Někdy, ať děláme co děláme, nejsme schopní navodit v místnosti tu správnou atmosféru. Ovšem zatímco dřív za to zpravidla mohly robustní nábytkové sestavy, dnes bývá problém ukryt docela jinde.

„Ďábel se ukrývá v detailu,“ jak s oblibou tvrdil známý architekt Mies van der Rohe. A v moderních interiérech je to skutečně tak. On totiž značnou paseku dokáže napáchat i obyčejný obraz.

Když jde jeden proti celku

Teď trochu odhlédneme od motivů. Ty jsou totiž veskrze individuální a ne vždy se vyplatí řídit aktuálními módním trendy. Problém bývá leckdy někde úplně jinde – v tom, kam a jak svůj obraz pověsíme. A skupina obrazů dokáže „škody“ napáchat ještě větší.

03_nabytek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se chovat k velikánům

Pokud si libujete ve velkých obrazech, měli byste mít na paměti hned dvě pravidla. To první říká, že střed obrazu se musí nacházet vždy ve výšce vašich očí. Podle toho snadno určíte, jak vysoko obraz zavěsit. Počítá se samozřejmě výška očí pří chůzi. Tak obraz vynikne a zároveň nechá celý prostor dýchat.

Druhé pravidla se týká jeho velikosti. Mnohá rozměrná díla vyžadují určitou vzdálenost na to, abychom se jim mohli v klidu obdivovat a ne každý obývací pokoj dokáže poskytnout potřebnou perspektivu. Takže zaplnit obrazem celou místnost není úplně dobrý nápad.

Malá díla vyžadují koláž

Více malých obrazů rozmístěte tak, že se velké kusy budou nacházet v rozích a ty menší mezi nimi. Dbejte tak na to, aby mezery mezi jednotlivými plátny či fotografiemi nebyly menší, než je rozměr samotných obrazů. Rovnejte je pak vždy podle jednotné line, navazovat by na sebe měly diagonálně, vertikálně nebo horizontálně.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.