Na údržbu okapů není radno zapomínat

01_okap

Voda je děsivým nepřítelem prakticky pro každý stavební materiál a také u staveb může vést její působení k vážným škodám. Proto, aby k ničemu takovému nedošlo však nestačí mít pouze kvalitní střechu. Velmi důležité jsou z tohoto pohledu také okapy. K tomu, aby plnily svoji funkci, je ale třeba pravidelně je udržovat. Jak konkrétně údržbu okapů provádět?

Problémy s okapy

Problémy nastanou vždy, když dojde k zanešení okapů. K tomu může dojít díky spadanému listí, mechu, všudypřítomnému prachu či ptačímu trusu. Výsledkem je hmota, která nejen přispívá k rychlejší korozi okapu, ale především jej dokáže dokonale ucpat. Ucpaný okap může v důsledku znamenat promočenou zeď, nebo vytopenou půdu.

Pravidelná kontrola a údržba okapů je proto důležitá a majitelé domů by jí měli provádět minimálně jednou ročně, ideálně však dvakrát. To, jak rychle se bude právě váš okap zanášet není snadné určit a záleží to na více faktorech, např. blízkosti stromů. Proto je lepší kontrolovat vícekrát zbytečně, než jednou pozdě.

02_okap

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak okapy čistit?

Okapy lze čistit hned třemi způsoby. V první řadě lze přistavit žebřík, vzít si smetáček a lopatku a začít čistit okap starým dobrým způsobem. Jedná se o metodu, která představuje jistá bezpečnostní rizika a ten, kdo se pro ni rozhodne by měl uvážit své fyzické schopnosti, používat dostatečně dlouhý žebřík a povolat druhou osobu, která mu jej bude držet. Lze také doporučit zavěsit si na žebřík kyblík nebo jinou nádobu a to, co z okapu odstraňujete přehazovat rovnou do něj namísto jeho vyhazování na zem, ušetříte si tak práci s dodatečným úklidem.

Druhou možností je využití speciálních nástavců na čištění okapů, které lze nasadit na teleskopickou tyč. Při tomto způsobu čištění se nevyhnete padání materiálu na zem a dalšímu úklidu, jedná se na druhou stranu o mnohem bezpečnější způsob.

Třetím a nejméně obvyklým (zatím) zpsůsobem čištění okapů je čištění za pomoci speciálního robotického uklízeče. Ten projíždí okapem a pomocí vrtule připevněné na jeho přední části odhazuje vše, co mu přijde do cesty. Nabídka robotických čističů zatím není příliš široká, lze ale předpokládat, že se brzy objeví nové a ještě lepší typy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.